Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Dernek Tüzüğü |  Yönetim Kurulu  |  İletişim

Anasayfa Faaliyetler Türkiye Balkanlar İletişim Yazarlar Arşiv
Anasayfa
Duyurular
Faaliyetler
Türkiye
Yunanistan/B.Trakya
Bulgaristan
Makedonya
Kosova
Arnavutluk
Bosna/Sancak
Romanya
Karadağ
Diğer Ülkeler
Balkanlar
Türk Dünyası
Konuk Yazar
İletişim
Yazarlar
Foto Galeri
Videolar
Arşiv
Strateji/Eğitim
Öne Çıkanlar
. . . . . . . . . .
İskeçe Türk Birliği davası Cuma günü görüşülecek
Bulgaristan Meclisi, Türkiye’deki göçmenlere vatandaşlık hakkı tanıyan kanun tasarısını reddetti
Bulgaristan´daki Osmanlı camileri yıkılma tehlikesi yaşıyor
Ohri´deki Ali Paşa Camiindeki Yenileme Çalışmaları Devam Edecek
Yunanistan ve Rum yönetimine uyarı
Kosova’da Türk Bayrağına Yeni Saldırı
Yıldırım: “Bir Ülkenin Başka Bir Ülkeye İsim Tayin Etmesi Yanlışlık Olur”
“Türk Masal Saati” Demir Kapı’da Çocuklarla Buluştu
İTB davası Trakya İstinaf Mahkemesi’nde görüşüldü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Zaev´i Kabul Etti
Döviz  
  Dolar : 3.7845
  Euro : 3.5096
Hava  
 
 
Video  
NURİ PAŞA´YI TANI...
RUBASAM YKÜ Özcan...
Balkanlar Benim Y...
RUBASAM Bşk. Veki...
Özcan Pehlivanoğl...
RUBASAM YÖNETİCİS...
HÖH LİDERİ LÜTFİ ...
RUMELİ´YE ELVEDA...
ELVEDA RUMELİ-SKY...
ELVEDA RUMELİ SK...
S. Kürsü  

Haberin Detayı

Ana sayfaya Dön

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev İstanbul’da Rumeli Balkan Federasyonu ve Derneklerle toplantı yaptı.
.
30.11.2012

Merkezi İstanbul´da bulunan Rumeli Balkan Federasyonu tarafından Bulgaristan Türklerinin sorunlarına ait bir dosya verilen Cumhurbaşkanı bu konularda gerekenlerin yapılacağını belirtti.

 
Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’ün davetlisi olarak Türkiye’ye yaptığı resmi ziyarette Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen PLEVNELİEV ,
Başbakan Tayyip ERDOĞAN , TBMM Başkanı  ve Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’ü ziyaret ettikten sonra dün de İstanbul’da bulunan Sivil Toplum Örgütlerinin  yöneticileriyle görüştü.

Cumhurbaşkanının heyetinde Bulgaristan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) Milletvekili Ramadan Atalay da yer alıyor. Komşu iki ülke arasındaki yakın dostluk, ittifak ve iş birliği anlayışının teyit edildiği ziyaret kapsamında görüşmelerde, ikili ilişkiler tüm yönleriyle gözden geçirilerek, yeni iş birliği imkânları ve Balkanlar başta olmak üzere, güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Son dönemde yoğunluk kazanan karşılıklı üst düzey ziyaretlerin yeni bir halkasını teşkil eden bu ziyaret dost, komşu ve müttefik Bulgaristan ile iyi seviyede bulunan ilişkilerin her alanda daha da ileriye taşınmasına katkıda bulunacağına inanılıyor.

                Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bulgaristan kökenli vatandaşların Türkiye´nin siyaset, spor ve kültür hayatındaki yerinin çok büyük olduğunu belirterek, ´En ünlü güreşçilerimizden Koca Yusuf ve benim de taraftarı olduğum Beşiktaş futbol takımının efsanevi kaptanı Baba Hakkı, Bulgaristan asıllıdır´ dedi.
                Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev onuruna Çankaya Köşkü´nde akşam yemeği verdi. Yemeğe, TBMM Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, milli sporcular Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu, milletvekilleri, iş adamları, sanatçılar, akademisyenler ile yabancı misyon temsilcileri katıldı.

Yemekte bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ve beraberindeki heyeti Türkiye´de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ve Bulgaristan´ın tarihi geçmişe sahip iki komşu ve müttefik ülke olduğunu vurgulayan Gül, ´Güç bir tarihten güçlü bir dostluk çıkartabilmemiz, belki de başarılarımızın en büyüğüdür´ dedi. Türkiye ve Bulgaristan´ın müşterek geçmişinin etkisini sadece siyasi, sosyal ve kültürel alanda değil, her iki ülkenin mutfak ve müziğinde de hissettirdiğini ifade eden Gül, dostluk geleneğinin daha da kuvvetli şekilde geleceği taşınmasının genç nesillere bırakılacak en güzel miras olduğunu kaydetti.

Başta Karadeniz ve Balkanlar´da olmak üzere, dost, komşu ve müttefik Türkiye ve Bulgaristan arasındaki bölgesel ortalık ve dayanışmanın bu yöndeki kararlığının müşahhas nişanelerinden olduğuna işaret eden Gül, konuşmasına şöyle devam etti:

´Bu kapsamda NATO´ya ilaveten Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı bünyesinde beraberiz. Stratejik hedefimiz olan Türkiye´nin Avrupa Birliği´ne üyelik sürecinde de yakın işbirliği sergiliyoruz. Bu anlayışla, enerji ve ulaştırma projelerinin hayata geçirilmesi için elbirliğiyle çalışıyoruz. Memnuniyetle ifade etmeliyim ki; işbirliğimiz ve dostluğumuz siyasi, ekonomik, ticari, sosyal ve kültürel boyutta çok geniş bir yelpazede kararlılıkla ilerletilmektedir. Bunda, karşılıklı üst düzel ziyaretlerin payı büyüktür. Sayın Cumhurbaşkanı Plevneliev´in ziyaretleri, iki ülke arasında son dört yılda çeşitli vesilelerle bu düzeyde karşılıklı olarak yapılan dördüncü ziyarettir.´

´HEDEFİMİZ TİCARET HACMİNİ ARTTIRMAK´

Yakalanan bu güçlü ivmenin faydalarını Türkiye´nin ve Bulgaristan´ın gördüğünü belirten Gül, gelinen aşamada Türkiye ve Bulgaristan´ın birbirlerinin Balkanlardaki en önemli ticaret ortakları olduğunu söyledi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev ile ortak hedeflerinin ticaret hacmini orta vadede 10 milyar dolara çıkarmak olduğuna işaret eden Gül, ´Bu doğrultuda karşılıklı yatırımları da arttırmalıyız. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev´in yarın İstanbul´da Türk ve Bulgar iş dünyasının seçkin temsilcileriyle bir araya gelmesi, bu açıdan çok faydalı olacaktır. Komşumuz Bulgaristan ile hemen her konuda tam bir anlayış birliği içinde olduğumuzu memnuniyetle müşahede ediyoruz. Ülkelerimizin geniş potansiyelini, halklarımızın dostluk ve refahına katkıda bulunacak şekilde kullanmaya hazır ve kararlıyız. Bu potansiyelin en önemli unsurlarından biri hiç şüphesiz dostluğumuzun gücüne güç katan Bulgaristan Türkleridir. Her şeyden önce Bulgaristan vatandaşı olan bu insanların, ürettikleri değerle Bulgaristan toplumuna katkı yapar eşit, müreffeh ve faydalı bireyler olarak yaşamlarını sürdürmeleri en samimi temennimizdir´ diye konuştu.

´BULGARİSTAN KÖKENLİ VATANDAŞLARIMIZIN TÜRKİYE´DE YERİ ÇOK BÜYÜKTÜR´

Bulgaristan kökenli vatandaşların Türkiye´nin siyaset, spor ve kültür hayatındaki yerinin çok büyük olduğunu kaydeden Gül, konuşmasına şöyle devam etti:

´Binlercesi arasından örnek vermek gerekirse, Ankara´nın en meşhur caddelerinden birine ismi verilen Tunalı Hilmi, Eskicuma (Tirgovişte) doğumludur. En ünlü güreşçilerimizden Koca Yusuf ve benim de taraftarı olduğum Beşiktaş futbol takımının efsanevi kaptanı Baba Hakkı, hep Bulgaristan asıllıdır. Bu akşam aramızda bulunan Sayın Yıldız İbrahimova, ünü her iki ülkenin de sınırlarını aşmış Bulgaristan kökenli bir sanatçımızdır. Öte yandan gündelik hayatta kullandığımız birçok kelime ortaktır. İki dilin yüzyıllara dayanan karşılıklı etkileşimi, aramızdaki komşuluk hukukunun da temel sütunlarından biridir.´

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaptığı konuşmanın ardından konuk Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ve davetliler onuruna kadeh kaldırdı.

´TÜRKİYE´YE CUMHURBAŞKANI SIFATIYLA İLK ZİYARETİM´

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ise, yaptığı konuşmada, kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlikten dolayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´e şükranlarını sundu. Türkiye´ye cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı ilk ziyaret olduğunu belirten Plevneliev, ´Siyaset ve devlet adamı olarak ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelişmesine, Türkiye´nin AB yolundaki ilerlemesine ve yaşadığımız bölgedeki istikrara ciddi katkısı olan ev sahibim Sayın Gül´ün şahsiyetine, layık olduğu saygıyı bu akşam özellikle ifade etmek istiyorum´ dedi.

´BULGARİSTAN, NATO´DA PARTNER OLARAK DOST TÜRKİYE´Yİ DESTEKLİYOR´

Suriye´de tırmanmaya devam eden şiddetin ardında bütün bölgeyi etkileyen ciddi sonuçlara yol açtığını kaydeden Plevneliev, konuşmasına şöyle devam etti:

´Bulgaristan devleti, NATO´ya partner olarak dost Türkiye´yi destekliyor ve kendi topraklarında Suriyeli mültecilere sağladığı yardımı takdir ediyor.

Bugün, ikili ilişkilerimizin durumunu ve sundukları perspektifleri değerlendirme fırsatına sahip olduk. En yüksek ve yüksek düzeyde gelişen düzenli siyasi diyalogun ikili ilişkilerimizin gelecekteki gelişmesi ve genişlemesi için sağlam bir zemin oluşturduğu düşüncesi paylaşılmaktadır. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi´nin kurulması ve bu yılın Mart ayında gerçekleşen birinci hükümetler arası karma oturumun düzenlenmesi, bu doğrultuda atılan önemli adımlardı. Ülkelerimiz arasındaki ticari-ekonomik ilişkiler dinamik bir şekilde gelişiyor. Ancak bu ilişkilerin potansiyeli oldukça daha büyük. İstikrarlı makroekonomik ortamı, coğrafi yakınlığı ve büyük Avrupa pazarına olan erişimi ile Bulgaristan, Türk yatırımları için mükemmel bir istikamettir.´

´TÜRKİYE´NİN AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYORUZ´

Bulgaristan ile Türkiye arasında NATO çerçevesindeki müttefik ilişkileri yeni işbirliği ve partnerlik mekanizmaları için imkan oluşturduğuna işaret eden Plevneliev, Güneydoğu, Avrupa ve Karadeniz Bölgesi´ndeki benzer çıkarların işbirliğinin bölgesel planda gelişmesi için önkoşul mahiyetinde olduğunu söyledi. Bulgaristan devletinin Türkiye´nin Avrupa perspektifine desteğini ve AB üyelik sürecinde edindikleri tecrübeleri paylaşmaya dair hazır olduklarını dile getiren Plevneliev, Bulgaristan´ın Türkiye´nin müzakere sürecinde devan eden taahhüdünü ve reformlara yönelik siyasi gündemini takdir ettiğini kaydetti.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ise kadehini, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki iyi komşuluk ilişkileri, dostluk ve işbirliğine, Türk ve Bulgar halkının refahına kaldırdı.

İğneada’ya nükleer projesi görüşüldü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev görüşmesinde, İğneada’ya yapılması planlanan nükleer santral projesi de ele alındı.

Son 4 yılda karşılıklı 4 kez cumhurbaşkanlarının birbirini ziyaret ettiğini anımsatan Gül, “Bu bile ilişkilerimizin en iyi göstergesi. İlişkilerimizin mükemmeliyetine bir örnekte vermek isterim. Bulgaristan nüfusu 7.3 milyon, yılda 1.2 milyon kişi Bulgaristan’dan Türkiye’yi ziyaret ediyor. Yani her 7 kişiden birisi ziyaret ediyor. Bunlar karşılıklı duyulan sevgi ve muhabbetin bir neticesidir” diye konuştu.

‘Ayrıntı bekliyoruz’

Bir Bulgar gazetecinin, “Türkiye’nin, Karadeniz Bölgesi’nin güneyinde termik veya nükleer santral kurmak niyeti var mı” sorusu üzerine Plevneliev, “İğneada şehrine yakın bir bölgede termik veya nükleer santralin kurulması düşüncesi de gündeme geldi. Bu konuda da daha fazla ayrıntılı bilgi bekliyoruz ve çözüm arıyoruz” diye konuştu. Gül ise, bu projeyle ilgili şunları söyledi: “Biz enerji konusunda, biraz bağımlı bir ülkeyiz. O bakımdan nükleer enerjiyle ilgili çalışmalarımız var, Karadeniz’de de... Ama bütün enerji meselelerinde bu termik olur veya başka gazla ilgili olur, hepsinde muhakkak ki çevre şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Çevre raporlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Bunun da bilinmesini isterim. Ama şu anda özellikle üstünde çalıştığımız nükleer enerji.” Milliyet

Gül: Bulgaristan İle Yaşanan Denklik Sorunu Geçici

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bulgaristan’daki üniversitelerde okuyan Türk öğrencilerin yaşadığı denklik sorunu ile ilgili, “Geçici bir sorun olarak görmemiz lazım.” dedi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ise “Bunun geçici bir konu olduğunu, eğitim bakanlarının bu konuya bir çözüm üreteceğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev gerçekleştirilen heyetler arası ve baş başa görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Bulgaristan’ın dost ve akraba iki ülke olduğunu belirterek, “Bu anlayış ile güzel bir görüşme gerçekleştirdik.” değerlendirmesini yaptı. Her yıl 7 Bulgar’dan birinin Türkiye’yi ziyaret ettiğine dikkat çeken Gül, bunun karşılıklı muhabbetin bir göstergesi olduğunu dile getirdi. Gül, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 10 milyar euroya çıkartmayı hedeflediklerini söyledi.

Konuk Cumhurbaşkanı Plevneliev, Bulgaristan’da seçimleri kazanmasının ardından kendisini arayan ilk cumhurbaşkanın Abdullah Gül olduğunu ifade ederek, “Bunu hiçbir zaman unutmayacağım.” ifadesini kullandı. Görüşmede iki ülke arasındaki dostluk, işbirliği ve iyi komşuluk ilişkileri konusunda iradenin beyan edildiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Gül ve Plevneliev, soruları cevapladı. Bulgaristan’da eğitim gören Türk öğrencilerinin yaşadığı diploma sorununun hatırlatılması üzerine Gül, eğitimle ilgili bazı problemler bulunduğunu belirterek, bunların çözümü konusunun her iki ülkenin milli eğitim bakanlarınca ele alınacağı karşılığını verdi.
Konuk Cumhurbaşkanı Plevneliev de Bulgar üniversitelerin verdiği diplomaların Türkiye’de kabul edilmemesinin gündeme geldiğini ifade ederek, “Bu toplantıda aramızda iki ülkenin eğitim bakanları da hazır bulunuyor. Kendileri toplantı gerçekleştirecek ve bu sorunla ilgili çözümler üretmeye çalışacak. Sayın Cumhurbaşkanı’na Bulgaristan’daki eğitim alanının iyi derecede olduğuna dair bilgi verdim ve şu anda 51 ülkeden öğrenci aldığımızı bildirdim. Bunun geçici bir konu olduğunu düşünüyoruz. Eğitim bakanlarının bu konuya bir çözüm üreteceğini düşünüyoruz.” açıklamasında bulunu.

CIHAN

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev TBMM´de

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, TBMM Başkanı Cemil Çiçek´i ziyaret etti.

TBMM Başkanlık Divanı Toplantı Salonu´ndaki görüşmede konuşan Çiçek, Plevneliev´e "Sayın Cumhurbaşkanı hoşgeldiniz. Sizi Türkiye´de görmekten, ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Kısa süre önce Bulgaristan´ı ziyaret ettiğini hatırlatan Çiçek, sık sık yapılan görüşmelerin iki komşu ülkeninyararına olacağını söyledi.

Ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilere yeni bir boyutkatacağını ifade eden Çiçek, "Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkiler ne kadar iyi olursa, bu ortak payda, Balkanlar´da barış ve istikrar açısından son derece faydalı olacaktır" diye konuştu.
Çözülmesi gereken konularda karşılıklı görüş alışverişinde bulunulacağını belirten Çiçek, Bulgaristan ve Türkiye´nin ilişkilerinin iyi istikamette seyretmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

İyi komşuluk ve dostluk ilişkilerinde, Bulgaristan´da yaşayan Türkler´in de önemli bir faktör olduğunu vurgulayan Çiçek, buradaki Türkler´in sorunlarının diyalog yoluyla çözülmesini temenni ettiklerini söyledi.

Bulgaristan´ın, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına ilişkin aldığı bazı kararlardan memnuniyet duyduğunu belirten Çiçek, tarihi konuları tarihçilerin araştırması gerektiğini vurguladı.

Ülkeler arasındaki ilişkilerin daha ileri noktaya gitmesinde ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin önemli olduğunu ifade eden Çiçek, daha iyi adımların atılması için iki ülke halkının yararlarının değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki temel engellerden birisinin vize olduğunu belirten Çiçek, vize konusunda daha olumlu adımların atılması gerektiğini kaydetti. Çiçek, Şengen vizesiyle Türkiye´ye haksızlık yapıldığını ifade etti.

İki ülke için eğitim ve kültür konularının da önemli olduğunu vurgulayan Çiçek, "Dünyanın bugün barışa her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Barışın tesisi noktasında bir kısım ön yargı ve değerlendirmelerin ortadan kalkması gerekiyor. Ders ve tarih kitaplarından buna benzer şeylerin temizlenmesi gerekiyor. Türkçe ders kitaplarının güncellenmesi lazım. 1992´den beri aşama kaydedildi, bunun da zamanı geldi" diye konuştu.

Çiçek, Plevneliev´in ziyaretinin başarılı geçeceğine, Türkiye´den olumlu izlenimlerle ayrılmış olacağına inandığını söyledi.

-Cumhurbaşkanı Plevneliev-

Konuşmasına, "Misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ederim" diyerek başlayan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Çiçek´in Bulgaristan ziyaretinin ardından tekrar kendisiyle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Türkiye ve Bulgaristan´ın komşuluklarıyla örnek teşkil ettiğini kaydeden Plevneliev, "Bulgaristan´da 20 yıl önce bizi ayıran demir perde vardı. Şimdi her geçen gün ilişkilerimiz gelişiyor" dedi.

Her iki ülkenin parlamentosunda çok güçlü dostluk gruplarının bulunduğunu belirten Plevneliev, ülkeler arasında iyi ilişkilerin geliştirildiğini, tüm konularda çözümler arandığını söyledi.

Ticari ve ekonomik ilişkilerin dünyada yaşanan ekonomik krize rağmen geliştiğini dile getiren Plevneliev, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 5-10 milyar dolara ulaşabileceğini ifade etti.

Bulgaristan´da yatırımları teşvik etme konusunda çalışmalar yaptıklarını anlatan Plevneliev, Türk şirketlerinin Bulgaristan´da yatırım yapmak istemesinden memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Bölgesel kalkınma bakanı olduğu dönemde, Sofya´yı İstanbul´a bağlayacak otoban projesi üzerinde çalıştığını, demiryolu projesine önem verdiğini ifade eden Plevneliev, bu projeler sayesinde Türkiye ve Bulgaristan´ın, Asya ve Avrupa ekonomilerine katkı sağlayabileceğini söyledi.

Plevneliev, ülkeler arasında enerji alanındaki işbirliğinin bölgedeki güven ve istikrar açısından önemli olduğunu vurguladı.

Bulgaristan´ın vize konusunda Türk vatandaşlarına kolaylık sağlayan önlemler aldığını belirten Plevneliev, bu konuda çözüm üretebilmek için Türkiye ile çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

-"Ziyaret yeni bir ivme kazandıracak"-

TBMM Başkanı Çiçek de birçok konuda Plevneliev´le aynı fikirde olduğunu ifade ederek, iki ülke arasında yapılacak işlerle ilgili çok güzel bir tablonun ortaya konulduğunu, Parlamento olarak kendilerinin de buna destek vereceklerini söyledi.

Türkiye ile Bulgaristan´ın işbirliği yapacakları önemli işlerin olduğunu belirten Çiçek, Asya ve Avrupa´yı birbirine bağlayan Bulgaristan´ın önemli olduğunu, demiryolu ve otoban projelerinin iki ülkenin işbirliğinin gelişmesine katkı sağlayacağını dile getirdi.

Hayata geçirilecek enerji projelerinin Türkiye ve Bulgaristan açısından önemli olacağını vurgulayan Çiçek, ziyaretin, Türkiye-Bulgaristan ilişkilerine yeni bir ivme kazandıracağını söyledi.

Çiçek, Parlamento´da Balkan kökenli milletvekillerinin bulunduğunu, onların getirecekleri projeleri de destekleyeceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev de ziyareti sırasında ekonomik yatırımlar ve kültür alanında bir dizi şeyler yapmaktan mutlu olduğunu belirterek, "Bütün dünyanın gözleri önünde Türkiye fevkalade gelişiyor. Bulgaristan da doğru yolda ilerliyor. Sıkı çalışıyoruz barış ve refah için" dedi.

Cumhurbaşkanı Plevneliev Türkiye Başbakanı ile görüştü

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev Türkiye Cumhuriyetin´deki görüşmeleri çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya geldi.
Başbakanlık Resmi Konutu´nda basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Facebook! da Paylaş   Twitter! da Paylaş  

  

 
Bu Haber İçin Toplam 1 Kişi Oy Verdi...
 

 
Yorumlar Yorum Yaz

Bu Haber İçin Henüz Yorum Yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapmak İçin Tıklayınız

   
   
Foto Galeri
Bu Kategoriye Ait Diğer Haberler
Eğridere´nin Aşk Çeşmesi Mahallesi sakinlerinden atık deposu protestosu
Eğridere´nin Aşk Çeşmesi Mahallesi sakinlerinden atık deposu protestosu...
 
Kırcaali Haber’e TÜRKSOY Basın Ödülü Verildi
Kırcaali Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Müzekki Ahmet’e Türk kültürünün tanıtılması ve zenginleştirilmesine sağladığı katkılarından dolayı dün akşam (16.0...
 
Filibe Cuma Camii’nde geleneksel hoşgörü kahvesi içildi
Filibe Cuma Camii’nde geleneksel hoşgörü kahvesi içildi...
 
Eski siyasi mahkum Durmuşali Durmuşev: Adım, canım kadar değerlidir
Eski siyasi mahkum Durmuşali Durmuşev: Adım, canım kadar değerlidir...
 
Bulgaristan Meclisi, Türkiye’deki göçmenlere vatandaşlık hakkı tanıyan kanun tasarısını reddetti
Bulgaristan Meclisi, Türkiye’deki göçmenlere vatandaşlık hakkı tanıyan kanun tasarısını reddetti...
 
Bulgaristan´daki Osmanlı camileri yıkılma tehlikesi yaşıyor
Bulgaristan´daki Osmanlı camileri yıkılma tehlikesi yaşıyor...
 
İngilizler Rodoplardaki Türk köylerine yerleşiyor
İngilizler Rodoplardaki Türk köylerine yerleşiyor...
 
Balkanların ve Türkiye’nin “Mümin Aga”sı Anılacak
Balkanların ve Türkiye’nin “Mümin Aga”sı Anılacak ...
 
Başbakan Borisov, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ile görüştü
Başbakan Borisov, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ile görüştü...
 
Belene Toplama Kampının Tanıkları ve Gerçekleri
Belene Toplama Kampının Tanıkları ve Gerçekleri ...
 
Kırcaalili Türk doktor, yılın diş hekimi seçildi
Kırcaalili Türk doktor, yılın diş hekimi seçildi...
 
Kırcaalili Eda Mehmedali, ulusal edebiyat ödülü kazandı
Kırcaalili Eda Mehmedali, ulusal edebiyat ödülü kazandı...
 
En Çok Okunanlar  
Yazarlar  
ABD ŞAŞIRMA, SABRIMIZI TAŞIRMA
Süheyl ÇOBANOĞLU
Falih Rıfkı sanki bugünü anlatmış
Nevvâl SEVİNDİ
Anastasiadis’ten gene aynı terane
Prof. Dr. Ata ATUN
IKBY’de Referandum, Barzani, Türkmenler ve Türkiye
Dr. İlhan Yılmaz CÖMERT
YABANCILARIN “ATATÜRK” HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ (2)
Hüseyin BASKIN
TARİHTE BU HAFTA: 22-28 OCAK
Metin EDİRNELİ
12 EYLÜL VE KAYBOLAN YILLAR
Erdal GÜZEL
100 TANIMLAMADA ORTADOĞU - IV
Ufuk SÜSLÜ
Irak’ta Mezhepçiliğin tek garantisi Türkmenlerdir
Ümit KÖPRÜLÜ
UMUT
Mert ÜNSAL
AFRİN’E ZEYTİN DALI
Dr. Yeşim DEMİR
E-mail Listesi  

Adı Soyadı

:

E-mail

:

Anket  
 

 

Rss | Sitene Ekle | Reklam |Künye |Gizlilik İlkeleri |Bize Ulaşın
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Web Tasarım

Haberler Haber Siteleri Haberler Haber Siteleri