Search
Close this search box.

ABD’NİN FENER HAMLESİ TÜRKİYE’Yİ NASIL ETKİLEYECEK

Fener Rum Patriği Bartholomeos, 12 yıl sonra ilk kez ABD’yi ziyaret etti. Bu ziyaret, hem Türkiye, hem de bölge ülkeleri açısından yankıları olacak bir program. 23 Ekim’de başlayan ve 3 Kasım’a kadar sürecek olan bu programda Fener Patriği, ABD Başkanı Joe Biden’la ve ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’la görüştü.

Biden’la görüşmesinde Bartholomeos, Türkiye’de patrikhanenin içinde bulunduğu durumdan yakındı ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması gerektiğini söyledi ve ABD’yi yardıma çağırdı.  Biden da, ona destek verdi.

BARTHOLOMEOS: “BIDEN, İMAN VE VİZYON SAHİBİ”

Biden’dan ve Blinken’dan destek alan Bartholomeos, Biden’ı, “iman ve vizyon sahibi bir lider” olarak nitelendirdi.

Bartholomeos, görüşmede, Rus Ortodoks Kilisesi’nin Ukrayna’daki tutumunu eleştirdi ve Fener’in, diğer Ortodoks kiliselerinin “ağabeyi” olarak, onlara liderlik etme sorumluluğunun olduğunu öne sürdü.

EŞİTLER ARASINDA BİRİNCİ

Bartholomeos’un bu ziyaretinde basına yansıyanlar, ABD’yle Fener’in Türkiye ve bölgeye yönelik tutumlarının netleştiğini gösteriyor. Şöyle özetleyelim:

– Fener Patrikhanesi, “ağabey” olduğunu söylese de, aslında, Ortodoks dünyasında mutlak yetkilere sahip değil (Vatikan’ın Katolik dünyasındaki yetkilerine sahip değil). Ortodoks dünyasında, sayıları 14 (veya 15) olan bağımsız (otosefal) kilise var ve Fener, bunlar arasında “eşitler arasında birinci” olarak kabul ediliyor. Diğerleri, Fener’e “ağabey” dese de, Fener’in gerçek anlamda liderliğini, hiçbiri kabul etmiyor. 

Fener’i Ortodoks dünyasının gerçek lideri yapmaya çalışanlar, Ortodoks mezhebinden olmayan ABD yöneticileri. ABD, 1940’lardan beri, Doğu Avrupa ve Balkanlar’da yaşayan Ortodoks halkları kendi etkisi altına almak için, Fener Patrikhanesi’ni kullanıyor ve bu politikasını daha iyi uygulayabilmek için de, onun diğer Ortodokslar tarafından lider olarak tanınmasını istiyor. Türkiye’ye de , “Fener’i ekümenik olarak tanıyın”, diye baskı yapması, bundan kaynaklanıyor. (Ekümeniklikten kastedilen, Fener’in bütün Ortodokslar’ın lideri olarak tanınması) Malum, Türkiye, Lozan Anlaşması çerçevesinde, Fener Patrikhanesi’ni, Türkiye’deki Rum Ortodoks cemaatin dini kurumu olarak kabul ediyor ve Fener’in Vatikanvari yetkilere kavuşmasını, istemiyor.

– Fener’in Ortodoks dünyasında en fazla çatıştığı odak olan Moskova Patrikhanesi, “biz, Fener’e hürmet ederiz, fakat dünyadaki en büyük Ortodoks cemaate sahip olan, biziz ve yüzlerce yıl, Fener’e biz yardım ettik. Fener bize ağabeylik taslamasın”, diyor. Moskova Patrikhanesi’ne göre, Fener’in Türkiye’de birkaç bin kişilik Rum Ortodoks cemaatinin kalmış olmasına karşılık, kendilerinin 200 milyonluk bir cemaati var. “Bu durumda, kim kime ağabeylik yapacak”, diyorlar.

UKRAYNA’DA DİNİ VE JEOPOLİTİK ÇATIŞMA

Hatırlayacağımız üzere, üç yıl önce Fener, Ukrayna’nın kendi alanına girdiğini ilan etmiş ve bu, Moskova’yla ilişkilerinin kopmasına neden olmuştu. Fener’in bu kararını Ortodoks dünyasında destekleyen pek çıkmadı. Ancak Rusya yönetimi, Fener’e yönelik tutumunu daha sert şekilde belli ediyor. Çünkü Rusya’ya göre bu olanlar, ABD’nin Rusya’yı çevreleme stratejisinin bir parçası.

– Biden, Fener konusunda, Trump yönetimine göre daha etkin bir politikayı savunuyor. Biden seçildiğinde, onu ilk tebrik edenlerden biri, Fener Patriği olmuştu.

– Sözü edilen ruhban okulu, Ortodoks rahip yetiştirmenin ötesinde, Fener’in ekümeniklik iddiasını perçinleyecek bir adım (bu okulda, Fener’in Türk makamlarını denetleme yetkisi olmayacak ve burada diğer Ortodosk ülkelerden rahip adaylarının okuması, Fener’in ekümeniklik iddialarını perçinleyecek. Fener, Yoksa rahip yetiştirecek okul, dünyada bolca var).

TÜRKİYE’NİN DENETİMİNDEN KAÇINMA

– Fener’in resmen ekümenik olarak tanınması halinde, patriğin ve diğer rahiplerin Türk vatandaşı olma şartı kaldırılacak. Bu da, Türkiye topraklarında, Türkiye’nin denetleyemeyeceği, civardaki Ortodoks ülkelerin siyasetine müdahale eden, devlet içi bir devletin oluşması demek olur. (Fener Patriği’nin Türk vatandaşı olduğu günümüz şartlarında bile ABD bu kadar müdahil oluyorsa, Türkiye’de ABD vatandaşı rahiplerin görev yaptığı bir patrikhanede ABD’nin etkisi nasıl olur, tahmin etmek, zor değil). 

Fener’in ekümeniklik statüsü gündeme geldiğinde Türkiye’de bazı çevreler, “biz, kim oluyoruz da Ortodoksların işlerine karışıyoruz. Onlara ekümenikliği tanıyalım gitsin”, diyorlar. Oysa ki, Fener Patrikhanesi’nin ekümenik olması gerektiğini savunanlar, ABD’nin Protestan ve Katolik siyasetçi ve devlet adamları. Yani mesele, hiç de Ortodokslar arasında olan bir dini mesele değil, hemen her inançtan siyasetçilerin karıştığı, politik bir mesele. Üstelik de, Türkiye’nin egemenliğini yakından ilgilendiren ve bizim yakından bilip takip etmemiz gereken bir mesele.   

Bu konuları ayrıntılı olarak, Cumhuriyet Yayınları’ndan çıkan “Rusya Batı Çatışması’nda Fener Rum Patrikhanesi” adlı kitabımda ele almıştım. 

Ayrıca, Ankara Kitap Fuarı’nda yarın saat 15.00’daki söyleşime ve 16.00’daki imza günüme, ilgilenenleri beklerim.

Deniz Berktay

Odatv.com

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

GELECEKTE BİR GÜN KIBRIS…

                                                       ‘’ Dünya kamuoyu bu sabahın erken saatlerinde Kıbrıs