RUBASAM

Kurti, Washington Anlaşmasını Uygulamayacağı İşaretlerini Veriyor

Başbakan Albin Kurti, Washington Anlaşması’nı al veya bırak olarak değil, puan toplama olarak görmeye devam ediyor. Bu arada, ana muhalefet partisi Kosova Demokrat Partisi’nin (PDK) Başbakan Albin Kurti’yi bu anlaşmayla ilgili tutumunu netleştirmek için meclis oturumuna davet etmesi beklenirken, Kosova Demokratik Birliği (LDK) de Kosova’nın bundan (Washington Anlaşması) kazançlı çıktığı için Başbakan’ın bu anlaşmanın arkasında durmasını istiyor. Bununla ilgili benzeri bir talep sivil toplumdan da geliyor.

Başbakan Kurti, Avrupa Parlamentosu’nda hitaben yaptığı konuşmada Washington Anlaşması’nın uygulanmasının amaçlanmadığını söyledi.

\”Uygulanmasının amaçlandığına inanmıyorum, bazı olumlu unsurlar var, bu yüzden bunu bir puan toplama anlaşması olarak görmeliyiz, al veya bırak bir anlaşma olarak görmemeliyiz.\” dedi diğerleri arasında Kurti.

Hükümet başkanının iktidara geldikçe pozisyonunun değiştirmesi nedeniyle PDK Parlamento Grubu Başkanı Abelard Tahiri de Başbakan Kurti’nin, Meclis’te anlaşmayla ilgili pozisyonuna açıklık getirmesini istiyor.

\”Önümüzdeki günlerde Başbakan Kurti’yi bahsettiğiniz konuyla ilgili bir oturuma davet edeceğiz. Bu Kurti için yeni bir şey değil çünkü onun tutumlarının, özellikle iktidara gelmesiyle değiştiğini gördük\” diye belirtti Tahiri.

Bu anlaşmanın uygulanmasını, Washington’un taahhütlerinin Biden yönetimi tarafından da desteklendiğini söyleyen eski New York Başkonsolosumuz ve şu an Kosova Demokratik Birliği Başkanlık Kurulu üyesi olan Teuta Sahatqija da talep ediyor.

Kaynak: Kosova Haber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ