RUBASAM

Merkel’in Sözcüsü: Balkanlarda Sınır Değişimi Tehlikelidir

Bakan Heiko Maas ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Sözcüsü de Balkanlarda sınır değişimine karşı olduğunu ifade etti.

Almanya Başbakanın Sözcüsü Steffen Seibert, Alman Hükümeti sözcülerinin sıralı basın toplantısında dün Batı Balkanlarda etnik çizgide sınır değişime karşı olduğunu söyledi.

Seibert, Deutsche Welle’nin Alman hükümetinin Kosova-Sırbistan ilişkilerinin normalleşmesi konusunda bir anlaşma olması durumunda ihlal edilmemesi gereken kırmızı çizgiler koyup koymadığı şeklinde sorusuna şu yanıtı verdi:

“Lütfen anlayın, biz resmi olmayan belgeleri yorumlamıyoruz, ancak Batı başkanlarda etnik çizgide sınırların değişmesiyle ilgili basında dolaşan spekülasyonlar söz konusu olunca Almanya Hükümeti konumunda bunun çok tehlikeli olduğunu nitelendirdiğimizi söyleyebilirim”.

“Bu gibi değişiklikler bölgede istikrarsızlığı artırır, yeni gerginlik yaratır ve geçmiş çatışmalara kadar geri götürebilir. Hükümet olarak biz demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve çok ırklılığa dayalı olarak bölge ülkelerinin Avrupa ve transatlantik entegrasyon yolunu ilerletmeye devam ediyoruz. Batı Balkan ülkelerini reformlar gündemini devam etmelerini ve özellikle hukuk ile adalet devlete, yolsuzlukla ve organize suçla mücadeleye odaklanmalarını teşvik ediyoruz”.

Kaynak: Kosova Haber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ