RUBASAM

ŞİLE SİVİL İNİSİYATİF…

Mert ÜNSAL

Mert Ünsal

Bu günkü yazımı genel konularımın dışında Türkiye’ ye örnek olabilecek bir Sivil inisiyatif grubu hakkında yazdım. Yerel ve İdari yönetimlerin yanı sıra Katılımcı Demokrasinin ayrılmaz parçası olan ‘’Geniş katılımlı yönetim ‘’ anlayışına örnek teşkil edebilecek bir yapıyı Türkiye’ ye  örnek olması açısından anlayabildiğim kadarıyla paylaşmak istedim.

Konumuz İstanbul’ un akciğerleri olarak bilinen; denizi, ormanları ve havasıyla hala gelenleri büyüleyici güzelliği ile mest eden ilçemiz ŞİLE’ de kendinden oluşan bir Sivil inisiyatif grubu…

Tekrar denizin billur gibi olacağını, orman katliamlarının yaşanmayacağı, güzel ahşap evlerinin korunacağını ve o saf temiz köy yaşamının tekrar gelebileceği özlemini ve ümidini kaybetmeyen bu genç beyinler bir araya gelerek ‘’Şile Sivil İnisiyatif’’ grubu altında çok güzel yapılanıyor. Entelektüel birikimlerinin yanı sıra, Gönüllü olarak yerel ve idari yönetime destek olmaktan başka amacı olmayan aktivistlerin    sayıları  5-10 kişiyken  şimdiden 109 u buldu. Grubun, özlemini duyduğumuz; maddi, siyasi ve egosal öncelikler olmadan, yaşadıkları dünyaya karşılık beklemeden vermeyi şiar edinmiş bir yapısı var. ‘’Şile Sivil İnisiyatif’’ in tamamı Şile/Ağva ve civar köylerinin sosyal, kültürel, ekonomik ve coğrafik yapısına hakım. Hepsi birbirini uzun yıllardır tanıyor ve hür düşünen, düşüncesini özgürce ifade edebilen bireyler. Aynı zaman da çoğunun eğitim seviyesi ve kariyeler hiç de azımsanmayacak kadar ve toplum normatiflerinin üzerinde.

Grubun manifestosu:

Birçoğunuz yazımı okurken, ya bunlara ne gerek var diyebilirsiniz. Zaten benimde söylemek istediğim sorunun cevabında… Bu insanlar; aman bana ne, neme lazım, bu devran böyle gelmiş böyle gider demeyenlerden.

Bakın bir katılımcı duygularını nasıl ifade etmiş: ‘’ Şile dostları, Şile’mizin, her köyünün, her sokağının, her milimetre karesini ne kadar değerli ve özel olduğunu, dostluğun, ahbaplığının, arkadaşlığını ne kadar özel ve her birimiz için paha biçilemez değer olduğunu burada görmek ve bu özel günde elimizden geldiğince her soruna yapıcı çözümler ve dikkat çekmek adına elimizi taşın altına koymanın emek sarf etmenin ne kadar ulvi olduğunu görüyorum ve hissediyorum…’’

Şimdi düşünelim, güzel yurdumuzun her köşesinde böyle düşünen insanlar böyle ulvi duygular ile cesurca hayatın akışın içine girse. Her şey Daha güzel, Daha iyi ve mükemmel olmaz mı?

Şöyle bir baktığımda; Şile (Doğal, Tarihi, Kültürel Yapısı, Sosyo-Ekonomik Analizi ve Gelişim Stratejileri) hakkında bir kitap 1998 yılında yazılmış, 24 Mayıs 2018 tarihinde Şile su ürünleri hususunda çok kapsamlı bilimsel bir etüt çalışması yapılırken, ilçenin demografik ve sosyolojik yapısı ile ilgili ciddi istatistikler var. İnternette arama motorlarına baktığımızda ‘’ Şile Sosyo-Ekonomik Analiz’’ konusunda 24.000 veri çıkıyor. Hiçte az değil.

Ancak şahsi kanaatim;   Şile ‘ gibi dünya şehri İstanbul’ a bu kadar yakın kasabanın her geçen gün şehirleşmesi en büyük sorun. Şile ‘deki çarpık yapılaşmalar, çevre ve doğa tahribat aslında İstanbul’ da yaşayan insanlarında büyük problemi. Çünkü her geçen gün yayılan İstanbul beton yığınları arasında nereden hava alacak? Şile ormanları körelir, denizi girilemez hale gelirse nereye gidecekler? Tabiki gelişimin önünde durulamaz ve İlçe’ nin ekonomik olarak da kalkınması için yeni iş kollarının büyük ölçekte gelmesi gerekir. Bu konuda yetkin kişiler yerel yönetimlere ve idareye uyarıcı ve yapıcı ifadeler ile  ‘’Şile Sivil İnisiyatif’’ grubu gibi teşkilatlanmalı yada bu grup ile koordineli olmadır. Temsili bir demokrasi yerine, Katılımcı bir demokrasi çağdaş dünyada Sadece güzel Şile nin değil ülkemizin her köşesinde yaşamın kalitesini şüphesiz daha olumlu artıracaktır.

Birçoğunu yakinen tanıdığım grup üyelerini canı gönülden tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Saygımla

Mert ÜNSAL

https://www.facebook.com/silesivilinisiyatifi

https://www.instagram.com/silesivilinisiyatifi/?hl=tr

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Avatar Metin DOĞRUYOL dedi ki:

  Teşekkürler Mert senin de katkın az değil. Metin Doğruyol

 2. Avatar Metin DOĞRUYOL dedi ki:

  Çocukluğumuz gençliğimizin Şile’de o güzelim kumsallarda denizde birlikte eğlenerek coşarak kavgasız gürültüsüz günleri geleceğimiz çocuklarımıza emanet etmek adına birlikte daha da güçlüyüz. Teşekkürler Mert.

 3. Avatar Teoman Kayıkçı dedi ki:

  Mert bey elinize sağlık, Şilenin halk sesi olarak oluşan bu topluluğada ayrıca teşekkürler. Şilenin sesi olmaya devam edeceklerinden eminim, başarılarının devamı dileği ile…
  Saygılarımla;
  Teoman Kayıkçı

 4. Avatar Turhan MEŞE dedi ki:

  Bravo Mert bey
  Her ŞİLE’linin duyması gereken hassasiyetlere değinmişsiniz.

 5. Avatar Zeynep Gül DOMAÇ dedi ki:

  Şilemizin denizine doğasına hep birlikte sahip çıkmalıyız. Yeni nesillere örnek olmak lazım gerekiyor.Birlikte başarırız emeğinize sağlık teşekkürler.

BİR YORUM YAZ