Search
Close this search box.

Yeni Anlaşmayla Ege, ve Doğu Akdeniz’de Birlikte Devriye Gezecekler!

Yunanistan Sahil Güvenlik ve ABD Sahil Güvenlik Komutanlığı arasında tarihi işbirliği anlaşması Atina’da imzalandı.

ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Mutabakat Zaptı’nın imzalanması sonrasında, “Bugünkü Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasıyla ABD ile Yunan Sahil Güvenlik arasındaki ilişkilerde bir başka gerçek dönüm noktasını memnuniyetle karşılıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Yunanistan Denizcilik Bakanı Giannis Plakiotakis ve ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt’ın huzurunda Denizcilik Bakanlığı’nda Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Theodoros Kliaris ve ABD’li Amiral Stein Poulin tarafından imzalanan işbirliği Mutabakat Zaptı’nın ardından bir değerlendirme yapan Büyükelçi Geoffrey Pyatt, “Bugünkü Mutabakat Zaptı’nın imzalanmasıyla ABD ile Yunanistan Sahil Güvenlik arasındaki ilişkilerde bir başka gerçek dönüm noktasını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Amerikalı diplomat, bu vesileyle Yunanistan’a yaptığı özel gezi için Tuğamiral Poulin’e ve Yunanistan ile savunma ilişkisini derinleştirme ve güçlendirme sözü veren ABD Sahil Güvenlik’teki tüm ortaklara teşekkür etti. Büyükelçi Geoffrey Pyatt, “Yunanistan birçok yönden, özellikle denizcilik sektöründe, tüm Avrupa’daki en güçlü müttefiklerimizden biridir.” Değerlendirmesini yaptı.

“Bugünün Mutabakat Zaptı, ülkelerimizin Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın, güçlerimiz arasında angajman, gemi ziyaretleri ve eğitim hızını daha da hızlandırmasına yardımcı olacak.

Bu Muhtırada ana hatlarıyla belirtilen altı sütun deniz güvenliği, operasyonlar, bilgi alışverişi, balıkçılık teftişleri, çevre koruma ve eğitim ABD – Yunanistan Stratejik Diyaloğu ile tamamen uyumludur.

İki ülkemiz arasındaki işbirliği, her zaman dostane olmayan bir mahallede ve Yunanistan’ın artık herkes tarafından istikrarın bir direği, güvenilir bir NATO müttefiki olarak algılandığı bir bölgede, ittifakımızın güvenilirliğini ve yeteneklerini güçlendirmeye yardımcı oluyor. Yunanistan, vatandaşlarımızın istediği ve hak ettiği türden istikrarlı, demokratik bir bölge inşa etme çözümünün parçası olan bir ülke.”

Kaynak: Birlik Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

GELECEKTE BİR GÜN KIBRIS…

                                                       ‘’ Dünya kamuoyu bu sabahın erken saatlerinde Kıbrıs