RUBASAM

YUNANİSTAN HALKİDİKİ GARGARA KÖYÜ’NDE BULUNAN TÜRK MEZARLIĞI VE BİR HABER REZALETİ

Neval KONUK HALAÇOĞLU

İstanbul’da doğdu. Ankara Gazi Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünden mezun olmuştur. Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde Türk Sanatı alnında Yüksek Lisans yaptı. “Tanzimat Sonrası, Osmanlı Rumeli Vilayetleri Hükümet Konaklarında İdeoloji ve Erk’in Mimari Temsili (1839-1922)”, başlıklı teziyle Mimarlık Tarihi’nde doktorasını yapmıştır. Marmara Üniversitesi Mimarlık Tarihi öğretim üyesidir. Balkanlarda Osmanlı mimarisi ile ilgili yazılmış 12 kitabı ve 50’nin üzerinde uluslararası makalesi ve kitap bölümü vardır. T.C. Dışişleri Bakanlığı adına Yunanistan’daki Osmanlı Mimari Eserlerinin Envanterini Tespit Projesi’ni 2006 yılından itibaren tek başına gerçekleştirmektedir. Kosova Sultan Murad Hüdavendigar Türbesi, Prizren Osmanlı Mezarlığı vb. restorasyonlarda bilim kurulu üyeliği yapmıştır. Rumeli’de Osmanlı kültürü hakkında ulusal ve uluslararası basında yayınlanmış çok sayıda köşe yazısı bulunmaktadır. 21 yıldır Balkanlarda Osmanlı mimarisi ve kültürü hakkında araştırma ve çalışmalarını yürütmektedir.

11 Şubat 2021 günü Yunanistan Halkidiki(Poliyirios) ilinin Nea Propontida (Yeni Bandırma) Belediyesi içinde yer alan Gargara(Osmanlı dönemindeki adı)/Simantra(şimdiki Yunanca adı) Köyü’nde Spor Salonu inşası sırasında bir Osmanlı Mezarlığı bulunduğu haberi Yunan basınında yer aldı. Köyde yaptığım envanter çalışması sırasında bir çeşme kalıntısı haricinde, mezarlık yeri tespit edilmiştir. Ancak, mezarlık alanında yaptığım inceleme de 2009-2010’da herhangi bir taş ya da taş parçasına rastlanmamıştır. Yukarıda söz konusu haberde 210 adet mezar tespit edildiği ifade edilmiştir. Köyde günümüzde hiç bir Müslüman ve Türk yaşamamaktadır. Köyde yaşayan 167 Türk ailesi(yaklaşık 500 kişi civarı) mübadelede, Fethiye, Bursa (Gemlik), İçel (Silifke) ve İstanbul (Beşiktaş)’a gelmişlerdir. Aile reislerinin mesleklerine bakıldığı zaman; tamamına yakını çiftçidir. Bu çiftçi aileler haricinde; bir helvacı, bir nalbantçı ve bir de demirci aile reisi vardır. Yukarıda da yazdığım üzre köyde günümüzde hiç Türk yaşamamaktadır. Yunanistan’da konuyla ilgili çıkan haberde çıkan naaşlara ait kemiklerin kaldırıldığı ifade edilmektedir. Hepsi toplanıp bir yere mi defnedilmiş şimdilik bilinmemektedir. Yetkili makamlardan ve devletimizden bu definler için dini bir tören yapılmasının gerekliliğinin zorunlu olduğu dile getirilmelidir.

Bir başka önemli husus ise, ülkemizde basında konuyla ilgili haberlerde yer alan bilgi yanlışlığı ve haberin masa başı hazırlanması rezaletidir.
KÖYDE SÖZDE YAŞAYAN MÜSLÜMANLARLA RÖPORTAJ YAPILMIŞTIR!!!!!
SON SÖZ!!!
TESPİT EDİLEN BU 210 MEZAR İÇİN BİR DİNİ TÖREN VE ARTIK BULUNABİLEN NAAŞLARIN TOPLANACAĞI BİR ANIT
MUTLAKA YAPILMALIDIR!!!
HEPSİNİN RUHLARI HUZUR BULSUN VE NURLARDA UYUSUNLAR!!
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ