Search
Close this search box.

2 Nisan seçimlerinde sürpriz katılımcılar var ancak yeni Meclise girme şansları yok

49. Halk Meclisine girme yarışında 16 parti ve 7 koalisyon yer alacak. 28 Şubat tarihine kadar her birinin Merkez Seçim Komisyonu’na milletvekili adaylarını sunmaları gerekiyor.  Seçim kampanyası 3 Mart’ta saat 00:00’da başlayacak.

Kampanya nasıl geçecek ve ülkemizde iki yıldır yapılan seçimlerin sonuncusu mu olacak yoksa bir sonraki erken seçim mi olacak söylemek için henüz erken. Ancak bu aşamada kesin olarak bilinen şey, “Trend” ajansından sosyolog Eveline Slavkova’nın belirtti gibi “önemli olan seçim gecesinde kimin birinci olacağı değil, hükümeti kurmak için çoğunluğun kabul edeceği formülü kimin bulabileceğidir”.

“24 Çasa” gazetesinin siparişi üzerine, “Trend” ajansının gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, koalisyonlardan ikisinin yüzdesi birbirine oldukça yakın. 2 Nisan tarihinde seçimlerde oy kullanacakların yüzde 25,6’sı GERB-SDS’ye oy verecek, yüzde 24,8’i ise “Prodaljavame Promyanata” ve “Demokratik Bulgaristan” koalisyonuna. Anket sonuçlarına göre Parlamentoda 4 parti daha olacak – Hak ve Özgürlükler Hareketi DPS, “Vazrajdane”, BSP ve “Balgarski Vazhod”. Slavkova’nın belirttiği üzere ilk iki koalisyon arasındaki benzer yüzde farkları istatistiksel hata sınırları içerisinde.

Sosyolog yürütülecek olan kampanyanın önemine vurgu yaptı ve şöyle devam etti:

Eveline Slavkova

“Kampanya kesinlikle önemli olacak. Olay şu ki, katmanların yeniden düzenlenmesinin gerçekleştiği bu tür bir durumda, kamusal alanda meydana gelen diğer tüm süreçler sonuçları mutlaka etkileyecektir. Bulgaristan vatandaşlarının karşı karşıya olduğu enflasyon ve mali sorunlar sanki siyasi krizi arka planda bırakıyor gibi görünüyor, ancak gerçek şu ki,  toplum siyasi partilerin sorunları çözmek üzere olağan bir kabine oluşturamamasının bilincine vardı. Bu seçim sonuçlarına da yansıyacak” dedi.  

“Market Links” ajansından Dobromir Jivkov, “Vazrajdane hariç tüm partiler kendilerine karşı olumlu tutumda düşüş kydetti. Siyasi liderler için de benzer bir tablo söz konusu” dedi.

Daha önce Mecliste temsil edilen partilerin yanı sıra NDSV /Ulusal İstikrar ve Büyüme Hareketi/ gibi bugüne kadar siyasi hayatın dışında kalan partiler de Nisan ayındaki seçimlere katılmak üzere kayıt yaptırdı. Bununla ilgili Jivkov’un yorumu şöyle:

“Bu kadar çok siyasi oluşumun aynı anda “uyanması” ve gelecekte sürdürülebilir bir sonuç üretmeyecek seçimlerde yer alması, olabildiğince çok konuşmacının olması, bende belki de oylamanın, hatta iletişim ortamının bile dikkatini dağıtma fikri ile yapıldığı izlenimini uyandırıyor. Daha da ciddi bir parçalanma ve sonuç olarak Cumhurbaşkanının ülkenin doğrudan yönetiminde daha da ciddi bir rolü olacak gibi görünüyor” dedi.  

Benzer bir görüş siyasi bilimci Milen Lübenov’tan da geldi. Ona göre BSP’nin önde gelen eski üyelerinin katıldığı “Levitsata” ve eski İTN milletvekilleri İva Miteva ve Lübomir Karimanski’nin “Zaedno” gibi yeni siyasi projelerin bir sonraki Halk Meclisinde temsil edilme şansı yok.

“Seçimde oyların yüzde 1’ini bile alma şansları olduğunu düşünmüyorum. “Levitsata”nın son yıllarda sol siyaset alanında söylenenlerden ayıran yeni mesajlar verdiğini görmüyorum” dedi siyaset bilimci ve ona göre NDSV’de muhtemelen benzer bir sonuca sahip olacak.

Vatansever oyları birleştirmek amacıyla, seçimlere birlikte katılmak için VMRO ve “Balgarski Vazhod” arasında görüşmeler sürüyor.

VMRO’dan Avrupa Milletvekili Angel Jambazki konuyla ilgili şunları belirtti:

“Vatansever oylar birleştirilmeli ve bu ihtiyacın doğrudan kanıtı Prodaljavame Promyanata, Demokratik Bulgaristan, DPS ve GERB tarafından işlenen ulusal ihanettir. Yönetimde olmadığımız zamanlarda Batılı ortaklarımıza hizmet etmek için Bulgaristan’ın duruşunu değiştirdiler ve Bulgar kulüplerine saldırılar, dayaklar ve Kuzey Makedonya’da Bulgar karşıtı yasaların kabulü başladı.Oradaki Bulgarlar teröre maruz kaldı.”

Parti liderleri, seçimlere katılma şekillerine bakılmaksızın, kampanya süresi boyunca seçimlere inanmayan seçmenlerle karşı karşıya olacaklarını bilmeleri gerekiyor. Seçmenler arasında milletvekillerinin işlerini yapacağına inananların sayısı giderek azalıyor.

Derleyen: Yoan Kolev

Çeviri: Bedriye Haliz

Foto: Аni Petrova,

Kaynak: BNR

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

T E Ş E K K Ü R L E R

 K. Makedonya Kalkandelen ALACA CAMİ Maketinin yapım aşaması ve Miniatürk’te