Search
Close this search box.

2014’te Sırp Savcılara Verilen Belgelerde Çok Şeyler Buldum

EULEX Yargıçlar Heyeti eski başkanı Malcom Simmons, görev yaptığı süre boyunca, çoğu sınırdan kaçan Sırp asıllı zanlılara karşı davaları soruşturma fırsatı bulduğunu ve sınırın diğer tarafına geçmeyi başaran bu zanlıların Özel Mahkeme gibi uluslararası bir mahkemede yargılanmalarının mümkün olmadığını açıkladı.

EULEX Yargıçlar Heyeti eski başkanı Malcom Simmons, Meclis Yolsuzlukla Mücadele Ajansı Mevzuat Yetkiler Dokunulmazlıklar Usul Kuralları ve Denetim Komisyonu üyelerine rapor sunarken diğerleri arasında şöyle dedi:
“AB neden Belgrad’dan olanların adalete teslim edilmesini mümkün kılmıyor? O dönem bunlar EULEX’in UNMIK’in suçlarını kabul ettiği anlamına geliyordu ve EULEX savcılarından buna dair bilgilere sahiptim, bazı durumlarda, vakalar hakkında Sırp savcılarla tartıştım, 2014’te Sırp savcılara verilen birçok savaş suçu belgesi buldum. Bu suçlamalar, savaş sırasında Sırp asıllı kişiler tarafından işlendiği iddia edilenlere ilişkindir. Bu belgelerde bu kişilerle ilgili bilgiler yanı sıra Arnavut asıllı şahitlerin kişisel verileri ve ayrıntıları da yer aldı. Bu cinayetler Sırplar tarafından Kosova’da, çoğu Kosova vatandaşlarına karşı gerçekleşmiştir. EULEX milyonlarca Euro’ya mal olan bir misyondu. O dönemde Sırp savcılarıyla çalıştığım Sırbistan’da bulunuyordum ve onlar EULEX’in soruşturma başlattı bilgisine sahip olduklarını söylüyorlardı. Siz de, herhangi bir soruşturma açmak isterseniz bu soruşturmalarla ilgili bu konuda bilgi verebilirim. Vatandaşların teslim edilmesine ilişkin bir antlaşmanın olmadığını biliyordum ve cinayetlerle suçlanan Sırp asıllı kişilerin karıştırılması konusunda AB’nin Sırbistan ile bir karşı karşıya gelmek istemediğini açıkça anladım. Neden Sırplar da Özel Mahkeme’de yargılanmasın? AB neden Sırpların bu vakalarla meşgul olmaması gerektiğini düşünüyor? Bunu yapacak ne kapasite ne de istekleri olmadığını biliyorlardı.”

Simmons açıklamasının devamında, 2014-2015 diyalogunda Sırbistan’ın sürekli UÇK eski mensuplarının suçlandığı savaş sırasındaki şiddet olaylarından söz ettiğine vurgu yaptı. EULEX eski başhakimi, ne gibi deliller olursa olsun AB’nin, cinayet işlemiş Sırpların soruşturulmamasını istediğini vurguladı.

“Sırp makamları, milyonlarca Euro’ya mal olan bir misyonda, 10 yılda yalnızca bir kişiyi mahkum etti.” diye belirten Simmons, Özel Mahkeme’nin, Avrupa Birliği’nin Kosova-Sırbistan diyaloguna çözüm olarak kullandığı bir mekanizma olduğunu da ifade etti.

Uluslararası camianın Kosova mahkemelerine güvenmediğini kaydeden eski EULEX hakimi Malcom Simmons, “Özel Mahkeme, AB’nin Sırbistan ile Kosova-Sırbistan diyalogunda kullandığı mekanizmaydı.” dedi.

Kaynak: Kosova Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER