RUBASAM

23 Nisan’da Türk uçakları taciz edildi!…(28 Nisan 2020 – Ahmet TAKAN)

Gördüler, Türkiye’de 23 Nisan Milli Egemenlik kutlamaları en tepeden profili düşürülüyor, içi de boşaltılmış… Elleri armut toplamayacak tabii ki!.. Ne yapsalar karşılarında lâl olmuş bir iktidar yapısı var. Her türlü küstahlığı yapıyorlar, hadlerini bildiren de yok… Alçaklık katsayılarına yeni bir kademe eklediler. 23 Nisan’da Aydın il sınırları içinde bulunan Bulamaç ve Eşek adalarının üzerinden (kendi hava sahamızda) uçan iki Türk F-16 savaş uçağına, Yunan savaş uçakları tarafından önleme/it dalaşı yapıldı.

İşin diğer bir acı yanı da bu son Yunan küstahlığını, biz, Yunan Genelkurmay Başkanlığı tarafından konu ile ilgili olarak Kalymnos news.gr. adlı internet haber sitesinde yapılan açıklamadan öğrenebildik!.. Haberde, iki Türk F-16 savaş uçağının, uçuş planını bildirmeden Atina FIR sahası içine girdiği, 10:58’de Bulamaç Adası’nın 19 bin 500 feet üzerinden, 7 dakika sonra da Eşek Adası’nın 5 bin 500 feet üzerinden uçan Türk uçaklarına Yunan savaş uçakları tarafından önleme yapıldığı belirtildi.

Hepsi bu kadar mı?..

Yunan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, Yunan MEGA TV Kanalı ile 21 Nisan 2020’de yaptığı söyleşide Türkiye’ye meydan okudu. Panagiotopoulos’un yaptığı söyleşi, MEGA TV ve Yunan Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayımlanarak bütün dünyaya ilan edildi. Panagiotopoulos, koronavirüs sorunlarına rağmen, Türkiye’nin, hava sahası ihlalleri yaparak ve adaların üzerinden uçarak kışkırtıcı davranışlarına devam ettiğini, Yunan hava sahasına giren her Türk uçağına önleme yapıldığını ve uçakların geri çevrildiğini belirtti. Yunan Silahlı Kuvvetleri’nin her olasılığa hazır olduğunu belirten Panagiotopoulos, “Kaygılıyız ancak korkmuyoruz” diyerek Türkiye’ye posta koydu!..

15 Nisan’da, Aydın il sınırları içinde bulunan Nergizçik, Bulamaç ve Eşek adalarının üzerinden uçan iki Türk F-16 savaş uçağına, Yunan savaş uçakları tarafından önleme/it dalaşı yapıldı. Yunan Genelkurmay Başkanlığı tarafından konu ile ilgili olarak yapılan açıklama Kalymnos news.gr. adlı internet haber sitesinde yayımlandı. Haberde, 12:56-12:59 saatleri arasında Nergizçik ve Bulamaç adalarının 27 bin feet üzerinden, 13:08-13:09 saatleri arasında Eşek Adası’nın 6 bin ve 18 bin feet üzerinden uçan Türk uçaklarına, Yunan savaş uçakları tarafından önleme yapıldığı belirtildi.

Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, “Türkiye’yi hava sahası ihlali yapmakla ve adaların üzerinden uçmakla suçlayan Panagiotopoulos’un iddiaları gerçeklerle bağdaşmıyor. Çünkü, savaş uçaklarımız Türk adalarının üzerinde ve Türk hava sahasında uçuyor. Ancak adalarımız işgal altında olduğu için adaları ve üzerindeki hava sahasını Yunan egemenliğinde kabul eden Yunanistan, uçaklarımıza önleme yapıyor “dedi. Ümit Yalım sert tepkisini şöyle sürdürdü;

“Türk uçaklarının yaptığı sözde hava sahası ihlalleri, Yunan Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yayımlanıyor. Yunanistan, Türkiye’yi ICA0 (International Civil Aviation Organization- Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü), NATO ve Avrupa Birliği’ne şikayet ediyor. Erdoğan ve AKP Hükümetleri tarafından 18 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı Yunan askerine alenen teslim edildiği için Türk savaş uçakları, Türk adaları üzerinde ve Türk hava sahasında serbestçe uçamaz hale geldi. Uçaklarımıza sürekli olarak önleme yapılıyor. Yunan Savunma Bakanı, Türkiye’ye meydan okurken AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olanı biteni turist gibi seyrediyor. Yunanistan’a müzik notası bile verilmiyor.”

Savaş uçaklarımız kendi hava sahamızın üzerinde uçamıyor. Sonra da çıkıp millete, “büyük liderlik” martavalı sıkılıyor!..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ