RUBASAM

26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü

Süheyl ÇOBANOĞLU

Osmanlıya yıllarca başkentlik yapmış olan serhat şehrimiz Edirne, 1912 yılında Balkan devletlerinin Osmanlı İmparatorluğu’na karşı giriştiği Balkan Savaşı’nda Mehmet Şükrü Paşa’nın kumandasında 155 gün kahramanca savunulmasına karşın, 26 Mart 1913’de işgal edilmiştir. İşgalle birlikte Sarayiçi mevkiinde esir tutulan binlerce vatan evladı günlerce hayatta kalma mücadelesi vermiş, ancak açlık ve salgın hastalık nedeniyle şehit düşmüştür.

Şükrü Paşa kumandasındaki ordumuzun 5 aydan fazla süren savunması bir askeri dehanın ürünüdür. Bu savunma askeri okullarda okutulabilecek örneklikte bir şehir savunmasıdır. Hiç yardım almadan 155 gün yapılan bu savunma büyük bir mucizedir.

Düşman dışında baş gösteren hastalıklar ve açlık ile de mücadele etmiştir. Savaş yanında hastalıklar ve açlıklar tarihimizin en büyük felaketlerinden birini yaşamamıza neden olmuştur. Dönemi anlatan tarih kitaplarına göre Saray içinde esir tutulan halkımız ağaç kabukları yemek zorunda kalmıştır. 155 günlük savunmada askerlerimiz canlarını vatan uğruna hiçe sayarak feda etmiştir. Tarihimizdeki acıları hatırlamamızı sağlayan 26 Mart Balkan Şehitlerini Anma Günü’nde başta Şükrü Paşa ve kent savunmasını yapan kahraman askerlerimiz olmak üzere, tutsaklığı asla kabul etmeyen şanlı ordumuza minnet ve şükranlarımızı sunuyorum.”

26 Martta işgale uğrayan Edirne, II.Balkan Savaşının başlamasını müteakiben, Enver Paşa komutasındaki birliklerimiz tarafından 21 Temmuz 1913’te yeniden vatan topraklarına katılmıştır. Bu bağlamda Edirne’nin tarihine unutulmaz iz bırakan Balkan Savaşları’nın 107.yıl dönümünde Balkan şehitlerini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.


Süheyl  ÇOBANOĞLU

(RUBASAM Bşk.V.)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ