Search
Close this search box.

AFGANİSTAN – TALİBAN – MÜSLÜMAN

Kur’an, ilk peygamber Hz. Âdem’den (a.s.) son peygamber Hz. Muhammed’e (s.a.s.) kadar pek çok peygamberin gelip geçtiğini haber vermektedir. 124 bin peygamberin geldiği, bunlardan sadece 25 tanesinin ismi Kur’an-ı Kerim’de zikredildiği bilinmektedir. Hicr Sûresinin 10. Ayetinde ve Nahl Suresi’nin 36. Ayetinde bu konudan bahsedilmekte ve Allah onlardan kimini doğru yola iletti, onlardan kimine de (kendi iradeleri sebebiyle) sapıklık hak oldu, demektedir…

Kuranda ismi yazılı olan 25 ve toplam 124 bin peygamberin geldiği, Ortadoğu ve islam coğrafyasında malesef huzur, mutluluk, refah ve demokrasi gelişemediği gibi, açlık, yoksulluk, cehalet ve perişanlık hiç bitmiyor. Son hak dini müslümanlığın bile doğru yola getiremediği islam alemi IŞİD-EL KAİDE-TALİBAN-BOKO HARAM vs. gibi örgütleri eliyle malesef günümüzde küresel güçlerin taşaronluğunda insanlık dışı cehalet, vahşet ve canavarlığın pençesinde kıvranmakta…  Yaşanan korkunç çürüme ve vahşet tüm dünyada nefret yaratarak, bundan sonra islamı iflah olmaz bir seviyeye düşürmekte.

Yazımın bundan sonraki bölümü merhum Prof.Dr.Yaşar Nuri ÖZTÜRK’ün yazısından alınmıştır, önemli gördüğüm dikkatinize sunuyorum. Buyrun  okuyalım.

İslam dünyası, cahiliye dönemini yaşamakta neredeyse; aklı ve düşünmeyi unutan hurafe, biat, mezhep, tarikat, cemaat sarmalına alınan Müslümanlar ne yazık ki oldukça huzursuzlar.

Oysa barış ve huzur dini olan İslam, Kur’an’ın emrettiği, Peygamberin öğrettiği ve yaşadığı gibi yaşansa idi, Müslümanlar dünyanın ve çağımızın en huzurlu insanları olmaz mıydı?

Günümüz dünyasına bakarsak Müslümanları, üç tip ülkede yaşar görmekteyiz:

Müslümanların Perişan olduğu, zulmü yaşadığı ülkeler:  Afganistan, Yemen, Suriye, Filistin, Irak, Libya, Myanmar ve ÇİN olarak saymakta bir sakınca yoktur. Bu ülkelerden sadece Çin ve Myanmar İslam ülkesi değil ve Müslüman yöneticilerle yönetilmiyor. Enteresan ve ilginç değil mi?

Mutsuz ve huzursuz olduğu ülkeler:  Suudi Arabistan, Cezayir, Lübnan, Mısır, Azerbaycan,  Fas, Türkmenistan, Tunus, Özbekistan, İran ve Pakistan olarak görebilmekteyiz. Ve bu Müslümanların yaşadığı tüm ülkelerin yöneticileri de Müslüman’dır. Neden ve niçin diye düşünmemiz gerekmiyor mu? Bu ülkelerin tamamında ortak akıl devre dışı, biat kültürü hâkim ve sorgulama kültürü yok.

Müslümanların huzurlu ve mutlu olduğu ülkeler;  Bu ülkeleri: Avusturalya, Danimarka, Kanada, Hollanda, İngiltere, Norveç, Fransa, ABD, İtalya, İsviçre, Almanya gibi. İşin en üzücü ve en utandırıcı yanı da bu ülkelerin İslam’la uzak yakın ilgilerinin olmayışı.

Bunun anlamı nedir dostlar? Yani Müslümanlar, hemen hemen Müslüman ülkelerin tamamında Perişan, Mutsuz ve huzursuzlar. Buna karşılık Müslümanlar, Müslüman olmayan ülkelerin tümünde huzurlu, mutlu, keyifli ve günlerinden de, geleceklerinden de eminler.

Türkiye’yi merak mı ettiniz?

Aslında Türkiye dünyada bir istisna idi. Bunun nedeni Türkiye’nin petrolü, doğalgazı, parası olduğundan değildi. Tam aksine bu saydığım zenginlikler, perişan, mutsuz ve huzursuz Müslümanların yaşadığı ülkelerin elinde. Öyleyse nedir Türkiye’yi istisna eden neden? Türkiye, Atatürk ışığı ve cumhuriyet devrimlerinin Türk halkına sağladığı aydınlık ve akılcılık ile laiklik ve hukuk sistemi sayesinde istisna ve farklı idi.

Zalim ABD ve acımasız Batı bunu gördü, hemen kolları sıvadı, kesenin ağzını açtı Atatürk’e, Cumhuriyete ve laikliğe sövmenin ve karşı olmanın dindarlık olduğu bir anlayışta dinciler yetiştirdi. Böylece bu istisnai durum yavaş yavaş terk edilmekte, camiler siyaset merkezlerine dönüştürülmekte. Böylece birlik bozulmakta, Türk insanı dinden, sevgiden, kardeşlikten ve hoşgörü kültüründen uzaklaştırılarak en azından “MUTSUZ” Müslümanlar arasına koyulmak istenmektedir.

Aklımızı kullanmaz, tarihimizi ve dinimizi kaynağından öğrenmez de, sokak fetvaları, merdiven altı şeyhlerin ve fesli şarlatanların dedikleriyle sosyal hayatımızı düzene sokmaya kalkarsak mutsuz değil, PERİŞAN ülkeler konumuna gelebiliriz.

Hangi Türk kadını, sokağa çıkmak, araba sürmek istemez ve iki-üç kumayla aynı evi paylaşmak ister? Hangi ana-baba bebek denecek kızına nikâh kıydırır?

Müslüman ülkelerden kaçan hangi Müslüman neden bir başka Müslüman ülkesine değil de, Akdeniz’in mavi sularında ölümü göze alarak gavur Batı’ya sığınmak istemekte!!!!

Üzerinde iyi düşünülmesi gerekmezmi? Ortaçağdan fırlamış gibi, önüne gelenin kafasını kesen, kadınları hayattan koparan, erkek çocuklara tecavüz edip  kullanan, televizyonu, bilgisayarı yasaklayan, vahşi kılıkları, ilkel görüntüleriyle bütün insanlığın korkuyla izlediği bu yapıların insanlığa verebileceği bir şey olabilirmi? ABD ve diğer küresel güçlere maşa oldukları gibi islam alemini bir daha asla biraraya gelemeyeceği bir nefretin tohumlarını eken bu gibi örgetlere karşı herkes aklını başına toplamak zorundadır.

Türkiye İslam dünyasında yaşanan olayları anlamlandıracak, yorumlayacak ve karşı kuramlarla çözüm üretebilecek, strateji geliştirebilecek imkân ve kapasiteye sahip bir ülkedir. Aklın, bilimin ve ATATÜRK’ün yolunda, hukuk üstünlüğüne bağlı, laik, demokratik, aydınlık ve geleceği parlak bir ülkede yaşamak bizim elimizde…

Süheyl  ÇOBANOĞLU

RUBASAM Bşk.V.

Sosyal Medyada Paylaş
Süheyl ÇOBANOĞLU
Süheyl ÇOBANOĞLU
RUBASAM Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

T E Ş E K K Ü R L E R

 K. Makedonya Kalkandelen ALACA CAMİ Maketinin yapım aşaması ve Miniatürk’te