Search
Close this search box.

AK, çiftçilere 72 milyon leva destek verilmesini onayladı

Avrupa Komisyonu (Ak), Bulgaristan’ın Covid-19 pandemisinden etkilenen tarım sektörünü desteklemek için 36 milyon avro (72 milyon leva) tutarında destek yapılmasına yönelik programını onayladı.

Tedbir, Devlet Yardımları Geçici Çerçevesi kapsamında onaylandı.

Devlet desteği, küçükbaş ve büyükbaş geviş getiren hayvan yetiştiren çiftçileri, arıcıları ve meyve ve sebze üreticilerini hedef alacak. Yardım, doğrudan hibe ödemesi şeklinde olacak.

Amaç, yararlanıcıların pandemi nedeniyle karşılaştıkları likidite sıkıntılarını ve bunun sonucunda üretim maliyetlerinde meydana gelen artışı azaltmaktır.

Avrupa Komisyonu’na göre, Bulgaristan’ın söz konusu destek programı Devlet Yardımları Geçici Çerçevesinde belirtilen koşulları karşılıyor. Yardım, yararlanıcı başına 225 000 avro tutarını geçmeyecek ve 31 Aralık 2021’e kadar verilecek.

AK, tedbirin ekonomimizin karşı karşıya kaldığı ciddi zorlukların üstesinden gelmek için gerekli ve orantılı olduğu sonucuna vardı. Bulgaristan destek programının uygulanması ile ilgili olarak resmi tebligatı 8 Ekim 2021 tarihinde AK’ye gönderdi.

Hafta sonuna kadar Devlet Tarım Fonu Yönetim Kurulu tarafından destek programının uygulanmasına ilişkin talimatların onaylanmasına karar verilecek.

Kaynak: Kırcaali Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

SREBRENİTSA SOYKIRIMI

1 Mart 1992’den 14 Aralık 1995’e kadar üç yıldan fazla

BOZKURT ve VAHŞİ BATI

UEFA, Euro 2024’ün 2. turunda Avusturya’ya karşı alınan galibiyetin ardından

ÇAMERYA SOYKIRIMI

Günümüzde “Güney Epir” olarak bilinen ÇAMERYA, Arnavutluk’un güneyi ve Yunanistan’ın