Search
Close this search box.

AK, ilk Pan-Avrupa sahra hastanesi için Romanya ve diğer yedi ülkeye 106 milyon avro tahsis etti

Avrupa Komisyonu (AK) 24 Nisan’da yeni rescEU EMT (Acil Tıp Ekibi) kapasitesini geliştirmek için sekiz ülkeye 106,2 milyon € tahsis ettiğini söyledi. Projede yer alan ülkeler Romanya, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Portekiz ve Türkiye’dir.

Komisyona göre amaç, “büyük ölçekli doğal veya insan kaynaklı felaketlerden etkilenen nüfus için acil tıbbi desteği teşvik etmektir”.

Bu proje kapsamında, cerrahi ve teşhis hizmetlerini içerecek üç adet tip 2 acil sağlık ekibi (EMT2) kurulacaktır. Ayrıca 17 uzman bakım ekibi yoğun bakım, yanık tedavisi, hasta nakli, ileri tanı, anne ve bebek desteği, rehabilitasyon, ruh sağlığı desteği, ortopedik tedavi, laboratuvar, oksijen temini ve telekomünikasyon desteği sağlayacak.

Kriz Yönetiminden sorumlu Komiser Janez Lenarčič şunları söyledi: “Kriz yönetimi açısından Janez Lenarčič şunları söyledi: “Bu yeni rescEU kapasitesi, Avrupa’nın en büyük ve dünya çapında en gelişmiş sahra hastanelerinden biri şeklini alacak. Avrupa Komisyonu ile sekiz Üye Devlet ve Katılımcı Devlet tarafından yürütülen bu ortak girişim, AB’nin çeşitli afetlere hazırlanma ve müdahale etme kapasitesini geliştirmeye yönelik bir diğer önemli yapı taşıdır. 2019’da oluşturulmasından bu yana AB çapında stratejik müdahale güvenlik ağı olan rescEU’nun büyümesine yardımcı olan herkese teşekkür etmek istiyorum.”

Yeni rescEU yeteneğinin 2024’ten itibaren kademeli olarak faaliyete geçmesi planlanıyor. AK, otonom olarak çalışabilen ve mevcut ulusal sağlık birimlerinin belirli bir acil duruma karşı koyamadığı durumlarda mevcut ulusal sağlık birimlerini destekleyebilen ekiplerle çok çeşitli afet senaryolarına yanıt verilmesini sağlayacak. .

Bildiride, “Bu yeni yapı, üye devletler ve Avrupa sivil koruma fonuna katılan devletler tarafından sağlanan 15 acil durum sağlık ekibi tarafından hali hazırda sağlanan acil durumlara müdahaledeki kritik rolü tamamlayacak” deniyor.

Kaynak: financiarul.ro

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

GELECEKTE BİR GÜN KIBRIS…

                                                       ‘’ Dünya kamuoyu bu sabahın erken saatlerinde Kıbrıs