RUBASAM

Bakü’nün Türk Ordusu Tarafından Kurtarılışı

RUBASAM adına Bakü’nün 15 Eylül 1918’de Türk Ordusu tarafından Kurtarılışının 102.nci yıldönümü sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin Azerbaycan nezdindeki Bakü Büyükelçiliği’nin düzenlediği çevrimiçi konferans toplantısına katıldık.
Toplantıya RUBASAM Bşk.V.Süheyl ÇOBANOĞLU ve Türk Dünyasından Sorumlu Bşk.Yrd. Dr.Gökalp KÜÇÜK’le birlikte, iki ülkenin Devlet yetkilileri, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler katıldılar.
Kafkas İslam Ordusu ve Bakü’nün kurtuluşu
Azerbaycan, 28 Mayıs 1918’de bağımsızlığını ilan ettikten sonra 4 Haziran 1918’de Osmanlı Devleti ile Batum’da anlaşma imzaladı. Anlaşma, iki devlet arasında siyasi, hukuki, ticari ve askeri alanlarda dostane ilişkiler kurulmasını öngörüyordu. Azerbaycan, anlaşmanın 4. maddesi uyarısınca Ermeni ve Bolşevik çetelerin işgaline karşı Osmanlı hükümetinden yardım istedi.
Enver Paşa’nın 28 yaşındaki kardeşi Nuri Paşa’nın (Killigil) çabalarıyla kurulan Kafkas İslam Ordusu, Filistin Cephesi’nden getirilen 106. ve 107. piyade ile 56. topçu alayları ile takviye edilerek Bakü ve Azerbaycan’ın diğer illerinin Ermeni ve Bolşevik çetelerden kurtarılması için görevlendirildi.
Gence’ye ulaşan Kafkas İslam Ordusu’ndaki asker sayısı, Azerbaycan kolordusundan yapılan bin kişilik takviyeyle 12 bine ulaştı.
Güzergahındaki Göyçay, Salyan, Ağsu ve Kürdemir’i de Bolşevik birlikleri ve Ermeni çetelerinden temizleyen ordu, 15 Eylül 1918’de 30 saat süren şiddetli muharebelerden sonra Bakü’yü kurtardı.
Bakü’de halkın coşkuyla karşıladığı Osmanlı askerleri, kentte geçit töreni düzenledi.
Kafkas İslam Ordusu, Bakü’nün kurtuluşu için yaptığı mücadelede 1130 şehit verdi.
Azerbaycan’ın Bakü, Şeki, Şamahı, Gobustan, Göyçay, Kürdemir, Neftçala, Hacıkabul ve Guba gibi birçok bölgesinde Kafkas İslam Ordusu askerinin defnedildiği 14 Türk şehitliği bulunuyor.
Bu vesile ile merhum Nuri Paşa’yı , şehit ve gazilerimizi yad ediyoruz. Ruhları Şad olsun. Yaşasın Türkiye Azerbaycan Kardeşliği.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ