Search
Close this search box.

BAŞBAKAN KURTİ: TÜRK TOPLUMU ZENGİN SOSYAL VE KÜLTÜREL MOZAİĞİMİZİN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova Demokratik Türk partisi Genel Başkanı (KDTP) ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka’nın eşliğinde, Azınlık İşleri ve İnsan Haklarından Sorumlu Kosova Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi’nin örgütlediği toplantıya katıldı. Toplantıda Türkiye’nin Priştine Büyükelçi Yardımcısı  Şeyda Aydın da  hazır bulundu.

23 Nisan Kosova Türklerinin Milli Bayramı münasebetiyle düzenlenen toplantıya Kosovalı Türklerin siyasi, eğitim, kültür, sanat ve medya temsilcileri katıldı.

Evsahibi olarak toplantının  açış konuşmasını yapan Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi, çoğunlukta olmayan topluluklarla tertipledijkleri toplantılar çerçevesinde Türk aydınları ve temsilcileriyle yeni bir tpoplantı düzenlediklerini, amaçlarının da Türk halkının burun buruna geldiği sorunlara tercüman olmayı arzuladıklarını belirtti.

Toplantıda söz alan Başbakan Albin Kurti, Kosova Cumhuriyeti’ne  sürekli olarak yaprıkları  katkılardan dolayı Kosova’daki Türkl topluluğuna şükranlarını dile getirdi.

Konuşmasında, geçen ay Priştine’de “Elena Gjika” ilköğretim okulunda Türkçe öğretiminin 72. yıl dönümünün kutlandığını belirterek, Kosova’da bu uzun yıllar devam çok dillilik geleneği ve çocukların ana dillerinde eğitim görme imkanından  dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

“2022-2026 yılları için eğitim stratejimiz, Türkçe metinlerin ve öğretim materyallerinin taslağı, revizyonu, çevirisi ve uyarlanması için sürekli sübvansiyonları içermektedir. Ayrıca anadili Türkçe gibi başka dilleri olan topluluklar için de Arnavutça öğrenme etkinlikleri düzenlemeyi planlıyoruz” şeklinde

Başbakan Kurti, Türk toplumunun zengin sosyal ve kültürel mozaiğimizin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, Kosova’nın çok dilliliğin yaygınlaştırıldığı bir ülke olması için, çok etnikli belediyelerde Arnavutlar için Türkçe gibi çevrenin dilini ve dolayısıyla hem bireysel hem de ülke olarak öğrencilere öğrenme fırsatları sunacaklarını  sözlerine ekledi.

Kosova’da çoğunluk olmayan topluluklar için yakında onaylanması beklenen 3 milyon Euo’luk  ek paketle, mevcut ve yeni işletmeler, kırsal alanlardaki çiftçiler ve küçük üreticiler ile sivil toplum  kuruluşlara yönelik  destek önlemlerinin  olacağını açıklayan Kurti, farklılıklarımız ne olursa olsun her vatandaşın yaşamının ve refahının iyileştirilmesine katkıda bulunan faydalı bir sohbet olmasını umduğunu söyledi.

Kurti. “Ortak noktamız ülkemiz, bu nedenle genel ilerleme için her adımda birlikte olacağız” dedi.

KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka da, Kosova’da Türk topluluğunun, ülkenin kurucu halklarından bir olarak, toplumunun her karar verici kademesinde yer alması için özen gösterdiğini, eğitim başta olmak üzere yaşamın tüm diğer alanlarında Türklerin sağlıklı ilerleme sağlayabilmesi için çeşitli tedbirler alındığını söyledi.

Türk halkının sadece  sorunlarını dile getirmekle değil, sorunlara çözüm bulunması için çalıştıklarını kaydeden Damka, azınlıktaki her topluluğa hükümet tarafından ayrı fonlar temin ediliğini sözlerine ekledi.

Başbakan Yardımcısı Rdzepi’nin  Siyasi Danışmanı Sevil Liman  Kazaz, Türk aydınlarının bir arada olması vesilesiyle mutluluk duyduklarımnı, bu toplantıda sorunlara işaret ederek, çözüm yollarını gep vbirlikte arama fırdatını yakalacaklarını umduklarını vurguladı.

Toplantıda söz  Arif Bütüç, Ertan Simitçi, Ethem Kazaz Nafiz Curcialo, Ercan Kasap, İbrahim Arslan, Ferhat Derviş, Fevzi Karamuço, Nimetullah Hazfız, İbrahim Ömer, Atakan Koro, Taner Yusuf, Liriye Dişo, Bedrettim Koro, Cemali Koro, Gülşen Bölükbaşı ve Kültür Bakanı Danışmanı Onur Canhas, Kosovalı Türklerin eğitim, kültür, sağlık, medya, istihdam gibi konularda çözüm bekleyen sorunların yıldan yıla aktarıldığını, Türklerin haklarının sağlanmasında bir çok usulszülüklerle karşılaştıklarınına işaret etti. Türk gençlerinin istihdam konusunda Arnavutça uygulanarak dil engelleri ile yüz yüze kaldıklarını, Anayasanın bazı maddelerinin bu konuda ihlali yapıldıklarını söyledi.

Toplantının sonunda Azınlık İşleri ve İnsan Haklarından Sorumlu Kosova Başbakan Yardımcısı Emilija Redzepi, toplantıda ortaya atılan sorun, sıkıntı ve engellerle ilgili hükümete rapor hazırlayacağını ve bu sorunların çözümlenmesi için tedbir alınmasını talep edeceğini kaydetti.

Kaynak: kosovaport

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

GELECEKTE BİR GÜN KIBRIS…

                                                       ‘’ Dünya kamuoyu bu sabahın erken saatlerinde Kıbrıs