Search
Close this search box.

Başbakan Petkov: Yunanistan ile doğal gaz boru hattı bağlantısı 3 aya kadar hazır olacak

Başbakan Kiril Petkov, ileri aşamada olan Yunanistan-Bulgaristan doğal gaz ara bağlantı boru hattı (IGB) inşaat çalışmalarını yerinde inceledi. Kendisine Enerji Bakanı Aleksandır Nikolov eşlik etti.

İnceleme sırasında basın mensuplarına açıklama yapan Başbakan, “12 yıldır tamamlanamayan bu boru hattı inşaatı önümüzdeki 3 ay içinde tamamlanmak üzeredir. Son 3 ayda ondan önceki tüm yıldan daha fazla iş yapıldı” diye kaydetti.

Petkov, “Yunanistan ile doğal gaz boru hattı bağlantısı, Bulgaristan için gerçek doğal gaz kaynak çeşitliliği ve enerji bağımsızlığını güvence altına alıyor” dedi.

Başbakanın ifadesine göre, projenin çizgisel bağlantı oluşturan kısmı hazır, tüm borular döşenmiş durumda. Sadece kompresör istasyonlarının inşaatı kaldı. 

Bakan Nikolov, “Gecikme ertelendi, projenin çizgisel bağlantı oluşturan kısmı tamamlandı, ek test çalışmaları devam ediyor” diye kaydetti.

Bakan, İki gaz basınç düşürme ve ölçüm istasyonunda gerekli tüm faaliyetlerin 1 Temmuz’da sona ereceği konusunda kararlıydı. Boru hattının yıl sonuna kadar işletmeye alınması bekleniyor.

Doğal gaz ara bağlantı boru hattı, başlangıçta 3 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak. Bulgaristan’ın yıllık tüketimi de aşağı yukarı o kadardır. Ancak gelecekte kapasitesi 5 milyar metreküpe kadar genişletilebilir.

Nikolov, “Bulgaristan’dan tüketilen doğal gazın tamamı bu boru hattından gelebilir. Sıvılaştırılmış gaz dahil her şey teslim edilebilir. Tüm ülke ve bölgelerden doğal gaz tedarik edilebilir” diye ekledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER