Search
Close this search box.

Beklenen Açıklama Geldi, Askerlik 12 Ay

Yunanistan’da askerlik 12 aya çıkarıldı. Beklenen açıklamayı Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos yaptı.

 

Yunanistan’da askerlik 12 aya çıkarıldı. Beklenen açıklamayı Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın son dönemlerdeki en güncel ve sıcak konularından biri de Silahlı Kuvvetlerde askerlik hizmetinin arttırılmasıdır. Askerlik süresi, askerler için dokuz (9) aydan on iki (12) aya çıkarıldı.

Milli Savunma Bakanı Panagiotopulos, 21 Ocak 2021 Perşembe günü bu kapsamda yaptığı açıklamada şu husulara yer veriliyor.

  1. a) Astsubay ve Subay askeri okullarına giriş yapan öğrenci sayısının artırılması.

  2. b) Silahlı Kuvvetlere profesyonel paralı askerlerin istihdam edilmesi.

Ayrıca yakın gelecekte çıkarılacak Bakanlar Kurulu Kararı ile Deniz, Kara ve Hava kuvvetlerinde askerlik süresinin uzatılması yürürlüğe girecek.

Yeni uygulama şu an askerlik görevini yapanları kapsamamaktadır. Onlar için 9 ay uygulaması geçerliliğini koruyor. 12 aylık askerlik süresinin uygulaması 2021 yılı Mayıs ayından itibaren başlayacak ve Mayıs ayında kışlalara giriş yapanlar 12 ay askerlik yapacak. Bu yeni uygulamayla kara, hava ve deniz kuvvetlerinde artık askerlik süresi eşit hale getirildi.

Ayrıca, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin özel operasyonel ve coğrafi özelliklere sahip belirli birimlerinde askerlik görevini yapmak isteyenlere, askerlik süresi boyunca aynı birimde kalmaları koşuluyla dokuz aylık askerlik yapma imkanı tanınmaktadır.

Kaynak: Birlik Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

T E Ş E K K Ü R L E R

 K. Makedonya Kalkandelen ALACA CAMİ Maketinin yapım aşaması ve Miniatürk’te