Search
Close this search box.

BEKRİ MUSTAFA

Mustafa 16. yy sonu 17. yy başlarında yaşamış, iyi bir  medrese eğitimi almış, İstanbul’da Küçük Ayasofya diye bilinen caminin civarında İstanbul insanlarının bildiği meşhur yorgancı Makedonya kökenli Ahmet ağanın oğludur.

Varlıklı bir  esnaf çocuğu  olarak iyi bir medrese eğitimi de almış olan Mustafa , aynı zamanda hafız olmasına rağmen 18 yaşında annesinin vefatından çok etkilenerek kendisini alkole vermiş ; zeki, nüktedan ve hazırcevap  kişiliği onu devrin Sultanı, alkol de kullanan Sultan Murat’ın nedimeliğine kadar yükselmesini sağlamıştır.

Bekri Mustafa’nın fıkralarında hayatın gerçeklerini nüktedan bir şekilde vurgulamasından alınacak dersler vardır.

Birgün Bekri Mustafa sırtında kaftanı , başında sarığı ile meyhaneden  çıkarak işine doğru gitmektedir. Yol güzergahı üzerinde bulunan Küçük Ayasofya camisinin oradan geçerken musalla taşında bir tabutun olduğunu ve çevresindeki ahalinin de telaşlı olduğunu farkedince camiye doğru ilerler. Cenaze için hoca beklemekten bunalmış cenaze sahipleri onu hoca zannederek sevinir. Bekri Mustafa, ahaliye hoca olmadığını bir  türlü anlatamaz ve mecbur kalarak cenaze namazını kıldırır. Cenaze namazı bitince de tabutun kapağını açarak mevtanın sağ kulağına bir şeyler söyler ve tabutu tekrar kapatır.  Cenaze sahipleri Bekri Mustafa’ya ölüye ne dedin diye merakla sorar. Bekri gülerek şöyle cevap verir :

“ Ey mevta gittiğin yerde oralarda ne oluyor diye sorup buraları merak eden olursa Bekri Mustafa hoca oldu, cenaze namazımı kıldırdı dersin” dedim der.

Her fıkrada muhakkak bir gerçek vardır.

Bekri Mustafa’nın yaptığı gibi Tanrı bizi yetkisiz ve bilgisiz kişilerin eylemlerinden korusun

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

SUÇUMUZ TÜRK OLMAKMIŞ.

Bulgaristan‘da 1944-1989 yıllarında iktidarda kalan komünist rejimin ülkedeki Türk ve