Search
Close this search box.

Birlik Anlaşması, Kurti ve Borelli Bir Kez Daha Karşı Karşıya Getirdi

Başbakanı Albin Kurti ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Brüksel’de bugün düzenledikleri ortak basın toplantısında Kosova’daki Sırp Çoğunluklu Belediyeler Birliği anlaşmasıyla ilgili karşıt görüşleri bir kez daha dile getirdiler.

Bu ortak basın toplantısında AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borell, Birliğin kurulmasında kararlı olduğunu belirtirken, Başbakan Albin Kurti bu anlaşmanın Anayasa Mahkemesi’nden geçmediğini hatırlattı.

Bu görüşle ilgili olarak Borrell, taraflar somut sonuçlar için iyi niyet göstermedikçe diyalogda yeni bir üst düzey toplantının olamayacağını vurguladı.

Borell açıklamasında şöyle dedi:
“Bu görüşmede Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulmasının Brüksel anlaşmalarının dahilinde olduğunu ve bu anlaşmanın tarafların iyi niyetine bağlı olduğunu ifade ettim. Elbette, tüm anlaşmaları her iki tarafın uygulamasını bekliyoruz. Çünkü Sırp toplumunun ihtiyaçlarının karşılanması normalleşme sürecinin önemli bir unsurudur. Bu konuyu Başbakan Kurti ile de ele aldık. Dolayısıyla anlaşmanın bu kısmı uygulanmalıdır.”

Kurti, Sırbistan ile yapılan 33 anlaşmadan üçte ikisinin Sırbistan tarafından uygulanmadığını söyledi.

Başbakan ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin kararı kamuoyu ile paylaşıldığı zaman hiçbir Kosovalı Sırp’ın protesto etmediğini de vurguladı.

Konuşmasının devamında Başbakan Kurti, diyalogun, belirli bir politikacıya değil Kosova vatandaşlarına hizmet etmesi gerektiğini de kaydetti.

“Bir veya diğer politikacıyı memnun etmek için yukarıdan gelen tüm çözümler demokratik değil, ben bir demokratım. İşte bu yüzden Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalogun sonraki bölümlerinin bir politikacıyı memnun etmek veya bir politikacının ya da bir başkasının yüzünü kurtarmak değil, halka hizmet etmek olması, halka hizmet etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu Sırp Çoğunluklu Belediyeler Birliği’nin, onlara da Başbakan olarak hizmet ettiğim Kosovalı Sırplardan çok daha fazla Belgrat’ın hizmetinde olduğundan endişeleniyorum.” dedi diğerleri arasında Başbakan Kurti.

Başbakan Kurti’nin bu görüşüne rağmen Borrell, basın toplantısı esnasında, Birlik ile ilgili anlaşmanın uygulanması gerektiğini bir kez yineledi.

Hatta Borrell, Birlik Anlaşmasını en önemli olarak nitelendirdi.

Kaynak: Kosova Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER