Search
Close this search box.

Bugün, Bağımsızlığımızın 15. Yıldönümü

Bugün, 17 Şubat 2008 günü saat 15:39’da Priştine’de Kosova Meclisi’nde ilan edilen Kosova’nın Bağımsızlığının 15. yıl dönümü.

Meclis, toplam 120 milletvekilinden 109’unun katıldığı olağanüstü oturumda oybirliğiyle Kosova’nın bağımsız, egemen ve demokratik bir devlet olduğunu ilan etti.

Kosova’nın Bağımsızlık Bildirgesi’nin yasallığı bir süredir tartışmalı bir konuydu. Kosova Bağımsızlık Bildirgesi’ne karşı çıkan Sırbistan, Kosova Bağımsızlık Bildirgesi’nin yasa dışı olduğu gerekçesiyle uluslararası geçerliliğinin değerlendirilmesini ve tavrı için destek istedi.

Bu gelişmenin ardından Ekim 2008’de Sırbistan Uluslararası Adalet Divanı’ndan istişari görüş talep etti. 22 Temmuz 2010 tarihinde, Uluslararası Adalet Divanı, bir Danışma Kararı aracılığıyla, Kosova’nın Bağımsızlık Bildirgesi’nin Uluslararası Hukukun herhangi bir maddesini ihlal etmediğini yeniden teyit etti.

17 Şubat 2008’de Kosova’nın Bağımsızlığının ilanı, Kosova vatandaşları için uzun ve meşakkatli bir yolculuğun taçlandırılmasıdır. Kosova vatandaşları yıllarca, Slobodan Miloşeviç’in Sırp rejimi tarafından Kurtuluş Savaşı’na (1997-99) neden olan etnik temizliğe maruz kaldı. Kosova Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesinden sonra ise, Kosova’da uluslararası barışı koruma birlikleri konuşlandırıldı.

Kaynak: Kosova Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER