Search
Close this search box.

Bulgaristan “ikisi bir arada” seçim kampanyası eşiğinde

14 Kasım’da düzenlenecek olan 47. Millet Meclisi seçimlerine 22 parti ve 7 koalisyon katılacak. Kayıtlar için verilen imzaların kontrolünden sonra bu sayı azalabilir. 13 Ekim’de Merkez Seçim Komisyonu’nun kura ile partilerin seçimlere katılım numaralarını belirlemesi bekleniyor ve hemen ardından, 15 Ekim’de seçim kampanyası başlayacak. 14 Kasım’da “ikisi bir arada” seçimler yapılacak, çünkü aynı tarihte Bulgaristan vatandaşları Cumhurbaşkanı’nı da seçecek. Girişim Komitesi tarafından aday gösterilen ve BSP, genç siyasi oluşumlar “İma takav narod” ile “Prodaljavame promyanata” tarafından desteklenen, Rumen Radev ve İliyana Yotova’nın Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı adaylığı dışında, diğer ana siyasi oyuncular – GERB, “Demokratik Bulgaristan” ve DPS’nin adayları konusunda hala bir netlik yok.

Şu anda dikkat çeken ve yorumlanması gereken birkaç nokta var. Bulgaristan’ın 30 yıllık demokratik tarihinde ilk kez, Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı seçimleri ile parlamento seçimleri aynı günde yapılacak. Bu durumunun seçimlere katılım oranını artırıp arttırmayacağına dair henüz kesin bir görüş yok. Son Millet Meclisi seçimlerine katılım yüzdesi % 50 (% 42,19) oranını aşamamıştı.

Diğer yandan Cumhurbaşkanı adayını açıklamada oldukça geciken GERB ve “Demokratik Bulgaristan” gibi partilerin bundan ne kazanacağı sorusu beliriyor. GERB, adayına gölge düşüren saldırılardan kaçınmak için, mümkün olan en son anda, yani 12 Ekim’de adayının ismini açıklayacağını önceden belirtmişti. “Demokratik Bulgaristan” ise hala “tüm olası seçenekleri” tartışıyor ve en kısa sürede “ortak bir karar” alacak.

Diğer Cumhurbaşkanı adaylarından bazıları ise “Vızrajdane” ve “Ataka” partilerinin bilinen liderleri Kostadin Kostadinov ve Volen Siderov, şarkıcı Luna Yordanova, Dimitır Popov’un hükümetinde eski Başbakan Yardımcısı Aleksandır Tomov ve eski gazeteci ve Nova TV’de haber sunucusu Tsveta Kirilova. Bu adaylar, Rumen Radev ve İliyana Yotova’nın, 21 Kasım’da yapılacak ikinci tur seçimlere engelsiz ulaşmalarına imkan sağlayacak.

Analiz uzmanlarının kafa yorduğu soru – Önde gelen partilerin adayları nerede ve kimler? Strahil Deliyski’ye göre GERB’in davranışı mantıksız ve parti seçmenlerine karşı saygısız. BNR’ye konuşan Deliyski şunları söyledi:

“Onlar yaklaşık 2 yıldır Radev’e saldırıyorlar ancak bizler mevcut Cumhurbaşkanına alternatif olarak sunacakları kişinin ismini hala bilmiyoruz. GERB’in Cumhurbaşkanı adayı Borisov olmalı, çünkü seçmenlerine bunu borçlu.”

Siyaset bilimcisi, yıllar önce BSP’nin olduğu gibi, GERB’in de krizde olduğunu ve bundan çıkışın eski Başbakan Boyko Borisov’un Cumhurbaşkanı adaylığını koymasından geçtiğini hatırlattı. Borisov, seçimleri kazanmayı ve partisini izolasyondan çıkarmayı başaran, 2002 – 2012 yılları arasında Cumhurbaşkanı olan Georgi Pırvanov’un örneğini izlemeli.

Böyle bir adımın başarıya götürebileceği konusunda tereddütte düşen Georgi Kiryakov şunları söyledi:

“Borisov, bu seçimleri kazanacağına dair kesin güvencesi olmadan, Cumhurbaşkanı adayı olarak Radev’in karşısına çıkmaz. Borisov’un Radev’e karşı aday çıkması durumunda tepki olarak, Radev’i destekleyen ve desteklemeyen birçok seçmen Borisov’a karşı oy kullanacak. Ayrıca Boyko Borisov hiçbir seçimi kaybetmeyi sevmez ve her kayıp onu hem kalbinden hem de zihninden ağır bir şekilde yaralar.“

İkisi bir arada seçimlerde mantıklı olarak akla gelen bir soru – iki kampanyadan hangisi ağır basacak ve seçmenlerin oy hakkını kullanmalarına teşvik edecek?

BNR’ye konuşan Boris Popivanov şu cevabı verdi:

“İki kampanya arasında Cumhurbaşkanlığı ağır basacak. Şu ana kadar elektrik fiyatları, enflasyon ve yine yüksek ölüm oranlarına ulaşan Covid krizi ile ilgili net bir görüş belirtilmiyor. Partiler, sorunları masaya yatırılıp, reformlardan bahsetmek yerine, Cumhurbaşkanlığı konusu üzerine yoğunlaşmayı ve tartışmayı kişiselleştirmeyi tercih ediyor.“

Derleyen: Yoan Kolev

Fotoğraflar: BGNES, Kiril Çobanov, arşiv

Çeviri: Bedriye Haliz

Kaynak: bnr

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER