RUBASAM

Bulgaristan karantinayı kaldırdı, Kapıkule’den girişler başladı


Bulgaristan, corona virüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 6 ay önce aldığı karantina uygulaması kararını kaldırdı. PCR testi ve zorunlu 14 gün karantinanın kaldırılmasının ardından Bulgaristan vatandaşları, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan günübirlik alışveriş için Edirne’ye gelmeye başladı.

Bulgaristan, 13 Mart’ta corona virüs tedbirleri kapsamında yük taşıyan TIR’lar haricinde sınırlarını yolcu giriş ve çıkışlarına kapatmıştı.

Türkiye’nin 11 Haziran’da karantina uygulamasını kaldırmasına rağmen Bulgaristan hükümeti, corona virüs salgınının devam ettiği gerekçesiyle uygulamayı sürdürmüştü.

PCR TESTİ VE 14 GÜNLÜK KARANTİNA KALKTI
Normalleşme sürecinde çifte vatandaş olanlar ile ikameti bulunanlara PCR testi ve 14 günlük karantina uygulaması şartı uygulayan Bulgaristan’ın Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, bugünden itibaren Türkiye’den gelen herkese PCR testi ve 14 günlük karantina uygulamasının kaldırıldığını açıkladı.

ARAÇLAR DEFENFEKTE EDİLİP, ATEŞLER ÖLÇÜLDÜ
Kararın ardından Bulgaristan vatandaşları, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Edirne’ye gelmeye başladı. Kapıkule’den giriş yapanların araçları dezenfekte edilirken, ateşleri ölçüldü.

”ALIŞVERİŞİMİZİ KUR FARKI NEDENİYLE EDİRNE’DEN YAPIYORUZ”
Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde yaşayan Remzi Mümin, kapıların kapalı olması nedeniyle 6 aydır Türkiye’ye gelemediğini, karantina uygulamasının kalkmasıyla Edirne’ye alışveriş için geldiğini söyledi. Mümin, “Kırcaali’de yaşıyorum ve 6 aydır kapılar kapalı diye gelemiyorduk. Şimdi geçişler serbest oldu, çok sevindik. Edirne’ye alışverişe geldim. Biz alışverişimizi kur farkı nedeniyle Edirne’den yapıyoruz. İnşallah bir daha kapanmaz” dedi.

”KAPILARIN AÇILMASINA ÇOK SEVİNDİK”
Karantina nedeniyle Türkiye’ye gelemediğini ve sınır kapılarının açılmasıyla alışveriş için Edirne’ye geldiğini söyleyen Ayşe Öztürk ise “Kapıların açılmasına çok sevindik. Alışveriş yapmak için Edirne’ye gidiyoruz” diye konuştu.


Kaynak: NTV

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ