RUBASAM

Bulgaristan seçimlere giderken (İsmet Topaloğlu)

Bulgaristan’da 4 Nisan 2021 gerçekleşecek olan parlamento seçimler öncesi partiler arası koalisyon başvuruları bağımsızlar için 20 Şubatta sona erdi. Parlamento seçimlerine otuz bir parti, sekiz koalisyon kaydı kabul edilirken altı partinin evrak eksikliği nedeniyle kayıt oluşturulmadı. Böylece 45. parlamento seçimlerine otuz bir parti ile sekiz koalisyon katılacaklar.

Önceki parlamentoda görev alan partiler ve koalisyonlar yeni arayışlara girerlerken bazıları ise aynı şekilde seçimlere girme kararı aldılar. Bazı eski koalisyon ortakları tek başına seçime girme kararı alırken bazıları ise başka partilerle anlaşarak koalisyon kurdular.Hükümetin başında olan GERP partisi SDS ile ortaklık kurarken ana muhalefet olan Komünistlerin uzantısı olan BSP “Evet Bulgaristan” koalisyonu olarak seçimlere katılacaklar.

Ağırlıklı Türklerin oluşturduğu DPS/HÖH, çizgisinden taviz vermeden gizlice koalisyon görüşmeleri yapıyor. GERB hükümeti ortakları olan “Vatanseverler” koalisyon ortakları görüş ayrılığına düştü ve bu seçimlerde ayrılma kararı aldı. “ATAKA” partisi yalnız seçimlere girerken NFSB partisi lideri olan Valeri Simeonov, önceki parlamentoda görev yapan VOLYA pati lideri Veselin Mareşki ile koalisyon kurarak seçimlere girecekler. VMRO lideri olan tarihçi Krasimir Karakaçanov Kuzey Makedonya devletinin AB üyelik müzakerelerine başlama sürecini engellemenin mimarisi olarak milliyetçi kesimim oylarına talip olarak seçimlere tek başına girecekler.

Araştırma şirketlerine göre Bulgaristan’ın 45. parlamentosuna GERB koalisyonu SDS ile 25.8 ile birinci, BSP 21.9 ile ikinci üçüncü sırada ise Slavi Trifonov’un partisi” Böyle bir halk var 13.1, dördüncü ise DPS/HÖH hareketi 12.4, “Demokratik Bulgaristan” 6.8, araştırma şirketlerin verilerine göre daha iki parti meclise girebilir “Ayaklan! Mutriler dışarı” 4.7 ile VMRO 4.2.

Bulgaristan dışında yaşayan vatandaşlar ikamet ettikleri ülkelerde elektronik yoluyla dilekçeler doldurarak oy kullanma talebini Bulgaristan devletine ileterek sandık açılmasını istediler. AB ülkeleri içinde sandık sayısı sınırı yok iken, dışında kalan ülkelerde COVİD 19 pandemi tehdidine karşı sandık sayısında artış istenmesine rağmen hükümet ortağı olan “Vatanseverler” koalisyon” ortakları dayatmasından oy kullanılacak sandık sayısı ülkeler için otuz beşte kaldı. İngiltere AB dışında kalarak ülkede ikamet eden Bulgaristan vatandaşlarından oy kullanma talebinde bulunsalar da otuz beş sandıktan fazla sandık açılamayacak. Bu da ülkede Bulgar diasporanın tepkisini çekmişti. Sandık sınırlaması özellikle Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan vatandaşları için getirilmiştir.

İlk defa bu seçimlerde elektronik oy kullanma makineleri kullanılacak YSK elektronik oy kullanma makinelerin nasıl ve nerelerde konulacağı nasıl oy kullanılacağının üzerinde çalışmalarını devam ederken muhalefet tarafından elektronik oy kullanma makinelerine müdahale edilir endişelerini dile getiriyorlar.

Bazı partilerin koalisyon ortakların il seçim liste başı olacak olan adayların isimlerini açıklarken bazıların isimleri tartışılmaya devam edilirken DPS/HÖH Kırcaali milletvekili listenin başında Kırcaali ilinde ikamet etmeyen parti lideri olan Mustafa Karadayı seçiliyor ikinci sırada ise Bulgaristan’ın önde gelen iş adamı Deleyan Peevski yer almakta. Kırcaali ilinde milletvekili kotası beştir DPS/HÖH kuruluş yıllarında beş olan kotanın beşini de alırken son seçimlerde ancak üç vekil çıkara biliyorlar. Bu erime durumdan DPS/HÖH yönetimi ancak kuruluş amacına dönerse kurtulabileceklerini anlamaların zamanı geldiğini anlamalıdırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ