RUBASAM

Bulgaristan’da doğum oranı azalmaya devam ediyor

Ulusal Halk Sağlığı ve Analiz Merkezi’nin açıkladığı 2015 – 2019 dönemine ait istatistiklere göre ülkemizde yeni doğan bebek sayısında yılda 1000-2000 arasında azalma kaydedildi.

Merkezden yapılan açıklamada, “Şu anda ülkemizde ebeler gerekenden iki kat daha az olup ebelerin ortalama yaşı 55. Bu yıl tıp üniversiteleri ve diğer üniversite birimleri, sağlık bakımı alanındaki mesleki uzmanlıkların halihazırda devlet tarafından öncelikli mesleki uzmanlıklar listesine dahil edildiği göz önüne alındığında ebelik bölümlerine daha fazla öğrenci kabul edilecek” denildi.

Cumhurbaşkanlığı Strateji Geliştirme Kurulu tarafından üç aşamalı olarak sunulan 2030 yılına kadar Bulgaristan Ulusal Strateji Belgesi taslağında 2020 yılına kadar bir dizi olumsuz ve son derece endişe verici eğilime yer verildiğini hatırlatılmakta.

Bunların arasında yüksek ölüm oranı, ulusun kötü sağlık durumu; düşük doğum hızı; sağlıklı nüfusun yüksek oranda göçü; eğitim kalitesi ve mesleki yeterlilikler, maneviyat ve terbiye konusundaki eksikliklerin derinleşmesi; şiddetli ve büyüyen sosyal eşitsizlikler, yoksulluk ve dışlanma bulunuyor.

2019 yılı sonu itibariyle savaş sonrası tarihimizde ilk kez ülke nüfusu 7 milyondan az olarak kaydedildi. Son on yılda yaklaşık % 7’lik kümülatif düşüş var ve Ulusal İstatistik Enstitüsünün (NSİ) tahminlerine göre, 2020-2080 döneminde Bulgaristan nüfusu % 30 oranında küçülecek.

Dün ülkemizde bu yıl yapılacak nüfus ve konut sayımının 7 Eylül – 3 Ekim döneminde gerçekleştirileceği belli oldu.

Kaynak: Kırccali Haber

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ