Search
Close this search box.

Bulgaristan’da siyasi krizden çıkış yolu aranıyor

Bulgaristan’da son iki yıldır süren siyasi kriz nedeniyle yapılan 5. genel seçimin ardından hükümet kurma çalışmaları başlıyor.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in hükümeti kurma görevini vereceği eski başbakanlardan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Partisi, parlamentoda temsil edilen diğer 5 partiyle müzakerelere başlayacağını duyurdu.

240 üyeli parlamentoda 69 milletvekili bulunan GERB Partisinin lideri Borisov, 25 Nisan’da ilk müzakereleri, Değişime Devam-Demokratik Bulgaristan (PP-DB) koalisyonunun liderleriyle yapacağını duyurdu.

Borisov, parlamentoda en az 121 milletvekilinin güvenoyunu alması gereken sağlam bir hükümetin ancak 63 sandalyenin sahibi PP-DB ile birlikte kurulabileceğini söylemişti.

PP Eş Başkanı ve eski başbakanlardan Kiril Petkov ise 2021’de sona eren 12 yıllık iktidarının olumsuz neticelerinden sorumlu tutulması gereken Borisov’un lideri olduğu GERB’e asla destek vermeyeceklerini duyurmuştu.

“Borisov’a boş çek imzalamam.” diyen Petkov, GERB’in kuracağı bir hükümete katılmalarının mümkün olmadığına vurgu yapmıştı.

GERB ile PP-DB arasında parlamentoda bazı önemli yasaların kabulü konusunda mutabakat sağlanmıştı, ancak hükümet görüşmeleri bu mutabakatın dışında bırakılmıştı.

GERB’in kabineyi kurmak üzere parlamentoda temsili olan diğer partilerle de görüşmesi bekleniyor.

Borisov’un hükümeti kurma görevini aldıktan sonra bir hafta içinde kabineyi oluşturamaması durumunda Cumhurbaşkanı Radev, PP-DB’yi hükümeti kurmakla görevlendirecek.

Radev, bu girişimin de başarısız olması durumunda 3. partiye şans verecek. Bu girişimin de başarısızlıkla sonuçlanması durumunda parlamentonun feshedilmesi ve erken seçim için tarih ilan edilmesi bekleniyor.

Ülkedeki siyasi gözlemciler muhtemel erken seçimin temmuzda yapılacağını tahmin ediyor.

-HÖH partisinin durumu

Üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu, parlamentoda 36 milletvekilline sahip Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), GERB ile PP-DB’yi ülkenin yeni iktidar koalisyonu olarak görüyor.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, GERB’in PP-DB ile yasama çalışmaları alanında sağladığı mutabakatın, ortak iktidar koalisyonuna doğru gidişatın habercisi olduğunu bildirmişti.

Karadayı, parlamentoda yaptığı konuşmada, GERB-PP-DB koalisyonu oluşumunun açıkça netleştiğini, böyle bir ittifakın içinde HÖH’ün yerinin olmadığını, dolayısıyla partisinin muhalefette kalacağını duyurmuştu.

-Başkanlık sistemine geçiş için referandum olmayacak

Bulgaristan’da son 2 yıldır süren siyasi kriz nedeniyle ülke Cumhurbaşkanı Radev’in görevlendirdiği geçici hükümetler tarafından yönetiliyor.

Kriz üzerine parlamentoda Radev’in siyasi görüşünü temsil eden parti olarak gösterilen ve 11 kişilik en küçük gruba sahip Böyle Bir Halk Var (İTN) Partisi, başkanlık sistemine geçiş için referandumun yapılması teklifiyle imza kampanyası başlatmıştı.

İTN lideri Slavi Trifonov, partisinin başkanlık sistemi referandumu için başlattığı kampanyada gerekli 400 bin imzayı toplayamadıklarını duyurdu.

Trifonov, sosyal medyadaki paylaşımında, “İsviçre gibi nispeten normal bir devlet olsaydık, topladığımız 145 bin imza bile referandum için yeterli olurdu.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER