RUBASAM

Cumhurbaşkanı Radev ikinci dönem için aday olacak

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, görev süresinin dördüncü yılının dolması münasebetiyle düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova ile birlikte ikinci dönem için aday olacaklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı, “Bulgar toplumunu birleştirme çabalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı, bunu erken duyurmakla Bulgaristan’da seçmenlerin mevcut durum ve alternatif hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olmayı ve siyasi aktörleri ilke ve önceliklerine göre konumlandırmayı amaçladığını söyledi.

Radev, “Ne şekilde aday çıkacağımız, Parlamento seçimlerinden sonraki yasal süre içinde netleşecek” diye belirtti. Destek için siyasi partilerle pazarlık yapmadığını açıklayan Cumhurbaşkanı, 2016’da kendisini Cumhurbaşkanı adayı gösteren sosyalistlerin bu konuda ilk söz söyleme hakkına sahip olduğunu belirtti.

En önemli amacının devletin güçlendirilmesi ve halkın tekrar yönetime katılması olduğuna dikkat çeken Radev, “2020, Bulgaristan’ın uyanış yılıydı. Hükümete ve Parlamentoya duyulan güven çöktü, salgın ve ifade özgürlüğü haklarının çiğnenmesine rağmen vatandaşlar sokağa döküldü ve değişim iradesini gösterdi” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı, “Nisan ayında yapılacak Parlamento seçimleri, Bulgaristan vatandaşlarını bugünün iktidar modelini kabul etme veya reddetme ikilemine sokacak- yozlaşmış, perde arkası, savurgan, sıradan vatandaşlara karşı adaletsiz bir iktidar modeli” diye belirtti.

Radev, “Görev süremizin başlangıcından itibaren Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak iktidarı Başbakan’ın elinde ve çevresindeki küçük bir çemberde yoğunlaştıran bu modelin kusurlarıyla karşı karşıya kaldık” diye eleştirdi ve krizin üstesinden gelme, kararlı bir şekilde reformlar gerçekleştirme, Bulgaristan vatandaşlarının refahını artırma, demografik çöküşün üstesinden gelme olmak üzere ikinci dönem için Cumhurbaşkanlığı programının önceliklerinin ana hatlarını çizdi.

Cumhurbaşkanının ifadesine göre, ancak devlet güçlendirilmeden, her müteakip iktidar yapılanmaları ve politikaları oligarşinin kurbanı olmaya ve başarısızlığa mahkum olmaya devam edecek ve ülkemiz halkın yaşam standardı ve kalitesi açısından Avrupa Birliğinde son sıralarda yer almaya devam edecek.

Radev, “Yoksulluğun ve kanunsuzluğun üstesinden gelmek ve bölünmüş göçmen ailelerini yeniden birleştirmek için Bulgaristan’ın güçlü bir siyasi alternatife ihtiyacı var. Bu olmazsa, taraflar arasında alışılagelmiş pazarlık yapılmasına ve yine devlet malının yağmalanmasına ve durgunluk dönemine girilmesine yol açabilir” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı, Parlamento seçimlerinden sonra bir çıkmazın içine düşme olasılığı göz önüne alındığında ulusal kurtuluş gibi makul bahane veya diğer uygun tanımlamalar altında perde arkasında bir hükümet kurulması konusunda da uyardı.

Radev, 4 Nisan’da yapılacak seçimler için partilerin program ve ilkelerini açıklamasını beklediğini söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ