Search
Close this search box.

Dedeağaç’a Bir Anıt Daha Dikiliyor

100 yıl önce göç eden Trakyalılar Helenizm Anıtı’nın temeli atıldı.

Dedeağaç’ta, Doğu Trakya’dan Batı Trakya bölgesine yaklaşık 100 yıl önce göç eden Trakyalılar Helenizm Anıtı’nın temeli atıldı.

Dedeağaç’taki Aziz Nikolaos Metropolitlik Kilisesi’nin avlusuna, Evros (Meriç) İli Kültür Dernekleri Birliği (EPOFE) ve Emekli Ordu Subayları Derneği Dedeağaç Şubesi’nin katkıları ile anıtın temeli törenle atıldı.

Törene Dedeağaç Metropoliti Anthimos, EPOFE Başkanı Dimitrios Kelemidis ve Emekli Subaylar Birliği Başkanı emekli Korgeneral Prodromos Fotakidis katıldı.

Kapı şeklinde iki sütündan oluşan ve iki kapıyı andıran 4 metre yüksekliğindeki anıt, Doğu Trakya Helenizminin zorla yerlerinden yurtlarından koparılmasınını simgeliyor. Birinci kapı unutulmaz anavatanlarından Büyük Çıkış, kaçış, yerinden edilme ve zulmü sembolize ederken, ikinci kapı ise Yunanistan’a girişi ve kurtuluşu sembolize ediyor.

6 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğindeki siyah mermer koridor ise, 6 Nisan 1914’te zulüm ve neticede sözde “soykırım” yapıldığı gerekçesiyle “Kara Paskalya”yı simgeliyor. Anıtın iki yanında da o döneme ait iki adet fotoğraf yer alıyor.

Kaynak: Birlik Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

GELECEKTE BİR GÜN KIBRIS…

                                                       ‘’ Dünya kamuoyu bu sabahın erken saatlerinde Kıbrıs