Search
Close this search box.

Devlet Milli Güvenlik Ajansı DANS’a Özel Yetkili Savcılık operasyonu

Şu anda Özel Yetkili Savcılığı, Devlet Milli Güvenlik Ajansı’nda (DANS) bir operasyon gerçekleştiriyor.

Gelen ilk bilgilere göre, bu, yabancı istihbarat servisleri lehine casusluk yapmakla suçlanan DANS çalışanlarına karşı yürütülen bir operasyondur. Farklı medya kuruluşlarından kaynaklar, casusluğun Rusya’nın lehine olduğunu söylüyor. Haberin ardından Cumhurbaşkanı Rumen Radev, “DANS’ın “güçlü bir bağışıklık sistemi” var ve casusluk faaliyetleri açısından herhangi bir hareketi önlemek için aktif olarak çalışıyor.”  yorumunu yaptı.

Özel yetkili savcıların DANS’a girmesi, İçişleri Bakanı Boyko Raşkov’un savcılığın 25 organize suç örgütünün faaliyetleriyle ilgili ön dava ve dosya başlatmadığını açıklamasından bir saat sonra gerçekleşti.

Daha sonra Başbakan Kiril Petkov, Bulgaristan’da farklı çıkarlara hizmet eden  büyük bir Rus istihbarat diasporasının oluştuğunu söylerken “Bulgaristan ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arasındaki anlaşmaya karşı özel olarak çalışan Rus ajanlar var” dedi ve  Rusya’nın Batı Balkanlar için bir Avrupa geleceği olmamasına odaklandığını da sözlerine ekledi. Başbakan, “Bu haberin bu davayla ilgili olup olmadığını bilmiyorum, ancak birinin Bulgaristan çıkarlarını değiştirmeye çalıştığını gösteriyor” sözlerini kullandı.

Kaynak: bnr

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

GELECEKTE BİR GÜN KIBRIS…

                                                       ‘’ Dünya kamuoyu bu sabahın erken saatlerinde Kıbrıs