Search
Close this search box.

Dialog, Priştine–Belgrad İlişkilerinin Statüsüne Aittir

Başbakan ve aynı zamanda Vetëvendosje (Kendin Karar Al) Hareketi’nin (LVV) de Başkanı olan Albin Kurti, geçen yıllara göre Kosova’nın yoğun ve çok daha nitelikli bir diplomasi sürdürmekte olduğunu söyledi.

LVV’nin 44. Genel Kurultayı’nda yaptığı konuşmada Başbakan Albin Kurti; Kosova’nın barış, demokrasi ve iyi komşuluk odaklı bir ülke olduğunu belirterek, bunları göz önünde bulundurup ülkenin Avro-Atlantik ve Avrupa yolunda ilerleyeceğini ifade etti.

Başbakan, Viyana Antlaşmalar Hukuku Sözleşmesi’nin talepleri ve amaçlarına uygun olarak, uluslararası bir anlaşma niteliğinde olduğu için Sırbistan ile nihai bir anlaşmayı kabul ettiklerini belirtti.

\”Hepimiz, nihai ve yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma talebini biliyoruz, bizim için nihai anlaşma, Sırbistan’dan Kosova’nın tanınmasını BM üyeliğinden ayırmayan anlaşmadır. Yani, yalnız Sırbistan’dan tanınmanın olduğu ve bu BMÖ üyeliği ile değiştirilmeyen veya Sırbistan tarafından tanınma yerine BMÖ’de üyeliği sunan bir anlaşma olabilir, ancak bu nihai olamaz.
Anlaşma, Viyana Antlaşmalar Hukuku Sözleşmesinin talepleri ve amaçlarına uygun olarak uluslararası bir anlaşmanın şekil ve içeriğine sahip olduğunda, bizim görüş ve inancımız açısından hukuken bağlayıcıdır.\” şeklinde açıklamalarda bulundu Başbakan Kurti.

Kurti, Priştine- Belgrad müzakerelerinin sadece Kosova ile ilgili değil, iki ülke arasındaki ilişkilerin durumuyla ilgili olduğunu belirtti.

\”Sahip olduğumuz bağımsızlık bir uzlaşmadır, bunu geçen yıl ilan etmedik. Ancak 13 yıl önce, bağımsızlığın ilk dört yılında, Peter Faith egemen otoriteye sahipti. Şimdi, 13 yıldır, BM’ye yeni bir karar getirmesi gereken bir uzlaşma olarak Ahtisaari Paketi var, ama bu hiçbir zaman meydana gelmedi.\” diye ifade eden Başbakan Albin Kurti, Arnavutluk ile ilişkilerin de iyi olduğunu değerlendirdi.

\”Arnavutluk vatandaşlarının Kosova’da sorunsuz bir şekilde istihdam edilmeleri için geçici oturma izni zorunluluğunu hükümet olarak kaldırma kararı aldık.\” dedi diğerleri arasında Kurti.

Kaynak: Kosova Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

GELECEKTE BİR GÜN KIBRIS…

                                                       ‘’ Dünya kamuoyu bu sabahın erken saatlerinde Kıbrıs