Search
Close this search box.

Erken genel seçimler nasıl bir tablo çizdi?

Gazeteci İvan Garelov birinci ve ikinci siyasi güç arasında yüzde 1’in altında seyreden farka rağmen: “Bulgaristan’da yönetimde değişim yolu açılmıştır” yorumunu getirdi.

Şimdiye kadar yönetimde olan GERB çok küçük bir avansla öne çıksa bile, bu seçim sonuçları onlar açısından mağlubiyet anlamı taşıyor. 12 yıldan beri parti böyle bir yenilgiyi yaşamadı. Siyasi İletişim uzmanı Vesislava Tançeva, DPS- Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin bir diğer kaybeden olduğunu öne sürdü. Tançeva: “Parti belki de ebediyen dengeleyici güç konumunu kaybetti” dedi ve şöyle devam etti:

“Benim izlenimlerime göre, DPS’den seçmen kaybı Türkiye’den veya yurtdışından herhangi bir yerden değil, burada kendi saflarındaki seçmen kaymasından kaynaklanıyor. Partinin yıllarca her seçimde ve her zaman seferber edebileceğini düşündüğü Bulgaristan Türkleri artık sadece onlara oy vermiyor. Tırgovişte, Razgrad, Şumen gibi şehirlerin seçim sandıklarından çıkan sonuçlarda bu görülebilir.

Bu seçimlerde satın alınmış oy olgusunun ağırlığı o kadar düşük ki, ülkedeki demokratik seçimlerden beri görmediğimiz kadar etkisiz. Bunun ana nedeni elektronik oylamadan kaynaklandı. Öte yandan, oy alış verişinde oylamanın kontrol edilemez olması da partileri bu olgudan caydırdı. Romanların yoğun yaşadığı yerlerde seçimlere katılım çok düşük oldu. Diğer seçimlerde % 40- % 60 olan katılım oranı, bu seçimlerde bazı yerlerde % 10’lara kadar düştü.

Tançeva, geçici hükümetin GERB yönetimine dair ortaya çıkardığı yolsuzlukların ileri demokrasisi olan ülkelerde ciddi kayıplara yol açabileceğini vurguladı.

Sosyoloji uzmanı Kınço Stoyçev: “Seçim açık bir finalin fotosunu çizdi- olası üçüncü seçimler değişimin partilerini ciddi vuracaktır” tahmininde bulundu. Stoyçev BNR’ye konuştu:

“Koalisyona gitmek pek mümkün olmayacak ve mecliste desteklenen azınlıklar hükümetine gidilecek, diye düşünüyorum. Daimi ve çok güçlü parlamenter denetim altında olacak bir yönetimimiz olacak. Bu seçimlerde en önemli kazanımımız ise, Bulgaristan Parlamentosu’nun rolünü yeniden kazanmış olmasıdır. Çünkü burası politikacılık yapma yeri değil, bütün önemli konuları istişare etme yeridir”.

Siyasi tablo kökten değişmedi” dedi NBU Üniversitesi eğitim görevlisi, siyasi bilimci Hristo Pançugov.

Bundan önceki seçimlerden sonra partiler neden hükümet kurmadı başaramadı sorusuyla, 11 Temmuz’da birçok seçmeni sandık başına gitmekten caydırdı. Gallup ajansının verilerine göre, katılım oranı % 38,4 oldu. Bu durumda seçim ruletinin yeniden dönmesi ihtimal dışı değil.

“Bulgaristan toplumu şu an açık sorumluluk ve açık politik vizyon arayışı ve beklentisi içinde. Burada ilkesiz sözleşmeler söz konusu değil, sorumluluk alacak, bundan sonraki yolu çizecek, bel kemiği oluşturacak biri söz konusudur.  Bu şimdi olmazsa, bundan sonra vatandaşlar oyundaki bütün katılımcıları o kadar ağır cezalandıracak ki, hayal bile edemeyecek kadar… Şimdi gözlemlediğimiz eğilimlerde olası üçüncü seçimler, çok büyük bir kumar oyunu olacaktır. Ülkedeki politikacıların buna izin vermeyeceğini ve çok zor olsa da, durumun onları hükümet kurmaya zorlayacağını düşünüyorum”.

Hazırlayan: Elena Karkalanova

Çeviri: Sevda Dükkancı​

Fotoğraflar: BGNES

Kaynak: bnr

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

T E Ş E K K Ü R L E R

 K. Makedonya Kalkandelen ALACA CAMİ Maketinin yapım aşaması ve Miniatürk’te