Search
Close this search box.

Eski Başbakan Stefan Yanev, Bulgaristan’ın Yükselişi partisini kurdu

Eski geçici Başbakan ve Kiril Petkov’un kabinesinde eski Savunma Bakanı Stefan Yanev, Bulgaristan’ın Yükselişi isimli partisini kurdu. Bu, 5 Mayıs 2022 Perşembe günü Sofya’da düzenlenen bir toplantıda partinin kuruluş bildirgesinin kabul edilmesiyle gerçekleşti.Yanev, toplantıda yaptığı konuşmada, reel olarak halka yakın duracak ve sivil toplumla sürekli iletişim halinde olacak bir parti ile Bulgaristan siyasetinde yeni bir başlangıç ​​yapacağını duyurdu.

Eski geçici Başbakanın ifadesine göre, şu anda politikacılar ve toplum arasında bir boşluk var. Eski Savunma Bakanı, sonbaharda erken seçim yapılmasını bekliyor ve siyasi oluşumunun bir sonraki Mecliste yer almasını öngörüyor.Yanev, “Bu siyasi sorumsuzluğa, bu beceriksizliğe, bizi dibe götüren bu çılgın maceracılığa artık tahammül edemeyiz. Başka bir ulusal felaketle karşı karşıyayız, oysa savaşta bile değiliz” dedi.

Partisinin siyasal kimliğini ulusal muhafazakar olarak tanımlayan eski Başbakan, bağımsız bir yargı, dürüst bir şekilde özel mülkiyet edinme ve dengeli bir dış politika yoluyla ulusal çıkar peşinde koşacağını duyurdu.

Partisi ile Cumhurbaşkanı Rumen Radev arasındaki bağlantıyı reddeden Yanev, kendi görüşüne göre, Devlet Başkanının sorumlu olmadan siyasi süreci etkilemek istemediğini vurguladı.

Eski Bakanın ifadesine göre, Ukrayna’ya askeri-teknik yardım çağrıları Bulgaristan toplumunu ikiye böldü ve gaz arzında yaşanan sorunların nedeni hükümetin kaotik eylemleridir.

Partinin kuruluşu için İnisyatif Komitesi’nde yer alan isimler: eski Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Violeta Komitova, Ognyan Gerdjikov kabinesinde Gençlik ve Spor Bakanı Daniela Daşeva, eski NDSV Milletvekili ve Gıda Teknolojisi Üniversitesi (UHT) Rektörü Prof. Dr. Plamen Mollov, Ulusal Turizm Konseyi Derneği İcra Direktörü Poli Karastoyanova, geçici kabinedeki eski Enerji Bakan Yardımcısı Georgi Samandov ve eski Savunma Bakan Yardımcısı ve Yanev’e yakın bir isim olan Ralitsa Simeonova.Toplantıya katılan ünlüler arasında eski futbolcu ve CSKA-Sofia Teknik Direktörü Stoyço Mladenov, yazar Yolo Denev, finansçı ve eski BSP Milletvekili Kolyo Paramov vb. isimler yer aldı.

Rumen Radev tarafından atanan üç geçici hükümette de yer alan Stefan Yanev, Ognyan Gerdjikov başkanlığındaki ilkinde Savunma Bakanıydı, 2021’de atanan iki kabinede ise Başbakanlık görevinde bulundu.

Yanev, Başbakan Kiril Petkov tarafından dört partili koalisyon kabinesinde Savunma Bakanı görevine davet edildi. Şubat ayının sonunda Ukrayna’daki savaş hakkında bir dizi kabul edilemez yorumun ardından Petkov, Yanev’in istifasını istedi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

SUÇUMUZ TÜRK OLMAKMIŞ.

Bulgaristan‘da 1944-1989 yıllarında iktidarda kalan komünist rejimin ülkedeki Türk ve