RUBASAM

‘Farklı etnik kimlikleri görmezden gelme demokrasinin yara almasına neden oluyor’

 

‘Farklı etnik kimlikleri görmezden gelme demokrasinin yara almasına neden oluyor’

DEB Partisi yaptığı açıklamayla, Edessa bölgesindeki ‘Krste Misirkof – Ana Dili Geliştirme Makedon Hareketi’nin sicil kaydının iptal edilmesine tepki gösterdi.

DEB Partisi, Edessa bölgesindeki Makedonlar tarafından oluşturulan “Krste Misirkof – Ana Dili Geliştirme Makedon Hareketi”nin Yunanistan Kültür Bakanlığı’nın Kültür Kuruluşları Kütüğü’ne yaptığı başvurunun önce kabul edilmesine rağmen kısa süre süre sonra ‘kabul’ işleminin iptal edilmesi ile ilgili açıklama yaptı.

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi tarafından yapılan açıklamada, “Daha önce yetkililer tarafından incelenen ve onay verilen Kültür ve Spor Bakanlığı’nın ‘Kültürel Kuruluşlar Siciline’ kaydının iptal edildiğini büyük bir şaşkınlıkla öğrendik.” ifadeleri kullanıldı.

DEB Partisi tarafından yapılan açıklamada şöyle:

“Edessa bölgesinde Makedon Azınlığa ait olan ‘Makedon Anadili Tanıtma Hareketi Kurumu’ ‘Krste Misirkov’ Kültür ve Spor Bakanlığı’nın ‘Kültürel Kurumlar Siciline’ kayıt dilekçesi sunmuş ve bu dilekçe Bakanlık tarafından incelenip kabul edilmiştir. Ardından, daha önce yetkililer tarafından incelenen ve onay verilen Kültür ve Spor Bakanlığı’nın ‘Kültürel Kuruluşlar Siciline’ kaydının iptal edildiğini büyük bir şaşkınlıkla öğrendik. Sicil kaydının onaylanmasından üç gün sonra, gece yarısı iptal edilmesi ülke demokrasisine zarar verdiği gibi tıpkı Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı derneklerine yapılan haksızlıkların diğer Azınlıklara da yapıldığını göz önüne sermektedir.

Farklı etnik kökeni olan, çok kültürlü bir ülkede, ülkenin yararına değerlendirilmesinin her anlamda topluma zenginlik ve demokrasi eşitliği kazandıracağı gerçeği göz ardı edilerek, farklı etnik kimlikleri saf dışı bırakma veya görmezden gelme politikaları uygulanması iletişim uçurumunun büyümesine, gerçeklerin göz ardı edilmesine ve en önemlisi demokrasinin yara almasına yol açmaktadır.”

Kaynak:gündemgazetesi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ