RUBASAM

“Gümülcine Başkonsolosluğunu Kapatalım”

“Gökçeada ve Bozcaada’nın özel özerk yönetimi ile ilgili ne yapacağımıza bakmayalım mı?”

 

Yunanistan’da Atina Üniversitesi’nde Ekonomik Coğrafya ve Jeopolitik Profesörü ve Türk Araştırmaları ve Çağdaş Asya Çalışmaları Bölüm Başkanı İoannis Mazis, katıldığı bir televizyon programında “Çavuşoğlu Trakya’ya (Batı) gidiyor da Dendias Samsun’a ve Trabzon’a neden gitmesin?” diyerek söyledikleriyle gündeme oturmuştu.

 

Prof. İoannis Mazis bu yukarıdaki söylemlerine ilaveten bu defasında katıldığı başka bir televizyon proğramında daha da ileriye giderek önemli cümleler sarf etti. Öyle cümleler kurdu ki, Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı politikasının değişim sinyallerini verdi.

 

Prof. Mazis, Dendias’ın Çavuşoğlu ile Atina’da görüşmesinde, Çavuşoğlu’nun taleplerine karşı Yunanistan’ın taleplerin de gündeme getirmesi ve doğrudan kendisine söylemesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Prof. İoannis Mazis katıldığı proğramda özetle şunları dile getirdi:

“Trabzon Başkonsolosluğu açılıncaya kadar Gümülcine Başkonsolosluğunu kapatalım”

“Dendias madem ki bu görüşmeyi yapıyor, Çavuşoğlu’na şunları söylemelidir. Arkadaşım Çavuşoğlu, dolaplarımızda iskeletlerin var olması doğru değil, “Pontus Soykırımı”nı da bir ara ele alalım acaba? Birincisi bu, ikincisi de Gökçeada ve Bozcaada’nın özel özerk yönetimi ile ilgili ne yapacağımıza bakmayalım mı?

 

Trabzon’a, Gökçeada ve Bozcaada’ya Konsolosluklar açmak istiyoruz. Dendias’ın Çavuşoğlu’na cevabı bu olması gerek. Arkadaşım Mevlüt, Trabzon’a Konsolosluğu açıncaya kadar, ben 3 veya 6 aylık uygun bir süre bekleyeceğim, ancak o zamana kadar cevap yoksa Gümülcine’deki Başkonsolosluğu kapatacağım. Trabzon’a benim Konsolosluğum açılınca Gümülcine’de senin ki de açılacak. Arkadaşım Mevlüt, bundan sonra Batı Trakya’ya yapacağın bir başka özel ziyaret sonrasında, ben de Trabzon’daki Konsolosluğu ziyaret edecem.

 

Ayrıca Gökçeada ve Bozcaada’da bir Konsolosluk olmasını isterdim. Buna ek olarak Gökçeada ve Bozcaada’ki Rumlara yönelik, getirdiğin mahkumlar tarafından tecavüze uğramaları ve mal varlıklarının talan edilmelerinden dolayı da tazmin edilmesini söylemelidir. Ben bu ziyareti yapmazdım.”

Kaynak: Birlik Haber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ