Search
Close this search box.

HER YARAYI SARACAK BİR “DOKTOR” VARDIR.

İsmiyle müsemma, davasına Sadık, özüne sadık, ülküsüne Sadık bir insandı Dr. Sadık Ahmet. 7 Ocak 1947 tarihinde Gümülcine’nin Küçük Sirkeli köyünde dünyaya geldi. Yaşasaydı bu yıl 75. doğum gününü kutlayacaktı. Kısa sayılacak ömrünü toplumuna adayan Dr. Sadık Ahmet şüpheli bir kaza ile 24 Temmuz 1995 tarihinde aramızdan ayrılmıştı. Bizler onu her zaman 24 Temmuzlarda kabri başında anıyorduk. İlk kez bu yıl, T. C. Kültür Bakanlığı YTB (Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı) tarafından düzenlenen “Doğumunun 75. Yılında Dr. Sadık Ahmet’i Anma Programı” ile doğum gününde anıldı. 7 Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gerçekleşen programda kendi adına hazırlanan “Doktor Sadık Ahmet” başlıklı kitabın tanıtımı da yapıldı. Bu özel geceye Batı Trakya sevdalılarıyla birlikte katılma mutluluğunu yaşadım. Ayrıca katkı sunma şerefine nail olduğum bu kitapta birçok akademisyen ve uzmanın makaleleri ve kendisini tanıyanların gözünden Dr. Sadık Ahmet mülakatları yer aldı. Editörlüğünü Batı Trakyalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilüfer ERDEM’in yaptığı çalışmada Dr. Sadık Ahmet’in yaşamı ve mücadelesi ayrıntılı olarak ele alındı. Ortaya çıkan eser ile elde edilen bu önemli bilgilerin gelecek kuşaklara aktarılması için çok önemli bir adım atılmış oldu.

Doğumunun 75. Yılında Dr. Sadık Ahmet’i Anma Programının Türkiye’nin başkenti Ankara’da düzenlenmesi, katılımın en üst makam ve mevkiilerde gerçekleşmesi Türkiye Cumhuriyetinin Batı Trakya Türklüğüne ve Dr. Sadık Ahmet’in aziz hatırasına sahip çıktığının, onları yalnız bırakmadığının ve gelecekte de bırakmayacağının en bariz göstergesidir. Nitekim T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, TBMM Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP’un yayınlanan mesajları, kürsü de söz alan başta Savunma Bakanı Hulusi AKAR olmak üzere birçok üst düzey katılımcının ifadeleri de açıkça bu yöndeydi. Batı Trakyalı bir ailenin mensubu olan YTB Başkanı Abdullah EREN, ekibi ile gece gündüz demeden çalışıp, böyle güzel ve vefa dolu bir projeye imza attıkları için gerçekten alkışı ve takdiri hak ettiler.

Dr. Sadık Ahmet, yaklaşık 10 yıllık siyasi yaşamına 100 yıllık işler sığdırmış bir liderdir. Azınlığın uluslararası metinlerle kazandığı hakların mücadelesini her platformda yasal yollarla vermiş ve toplumunun gür sesi olmuştur. Yunan idaresinin çıkardığı zorluklar büyüdükçe halkının ona sevgisi ve desteği de sürekli artmıştır. Batı Trakya Türkleri, cesaretin ateşiyle yakılan bu meşalenin aydınlığında bir araya gelmiş, kendi gücünü görmüştür. Bilinçlenen toplum bu cesur doktorun önderliğinde birbirine daha da kenetlenmiştir. Yaralar umutla sarılmıştır. Batı Trakya Türklerinin ilk bağımsız milletvekili olan Dr. Sadık Ahmet, %3 engelinden sonra azınlığın ilk ve tek siyasi örgütü Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi’ni (DEB) 12 Eylül 1991 tarihinde kurarak toplumunu siyasi bir şemsiye altında toplamıştır. Bu haklı mücadelenin kendisinden sonra da devam etmesini sağlamıştır.

Batı Trakya Türklerinin olduğu kadar Türk Dünyasının da en önemli liderlerinden biri olan Dr. Sadık Ahmet’in hayatı ve mücadelesi okunmalı, okutulmalı, gelecek nesillere aktarılmalıdır. Azınlık gençlerinin liderlerinin izinde yürümeleri dileğiyle “İyi ki Doğdun” Dr. Sadık Ahmet…

Sosyal Medyada Paylaş
Murat DERİN
Murat DERİN
Master: Balkan Araştırmaları. Phd: Uluslararası İlişkiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

SREBRENİTSA SOYKIRIMI

1 Mart 1992’den 14 Aralık 1995’e kadar üç yıldan fazla

BOZKURT ve VAHŞİ BATI

UEFA, Euro 2024’ün 2. turunda Avusturya’ya karşı alınan galibiyetin ardından

ÇAMERYA SOYKIRIMI

Günümüzde “Güney Epir” olarak bilinen ÇAMERYA, Arnavutluk’un güneyi ve Yunanistan’ın