Search
Close this search box.

İlhan Ahmet ve Önder Mümin Danışma Kurulundan ihraç edildi

Rodop KİNAL Milletvekili İlhan Ahmet ve Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulundan ihraç edildiler.

Danışma Kurulunun açıklamasında, “Bu iki şahsın azınlıkla tüm duygusal bağlarını yitirmiş, kimliğimizin, mevcudiyetimizin ve istikbalimizin onlar için artık bir kıymet ifade etmediğini üzülerek müşahede etmekteyiz. Bu sebeple Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri 12 Haziran Pazar akşamı gerçekleştirmiş olduğu toplantıda Milletvekili İlhan Ahmet ve Belediye Başkanı Önder Mümin’in amaçlarıyla kuruluşumuzun hedefleri arasında bir uyumsuzluk olduğuna karar vererek, her ikisini de Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeliğinden ihraç ettiğini tüm azınlık mensuplarına ve kamuoyuna saygıyla duyurur.” denildi.

12 Haziran Pazar akşamı toplanan Danışma Kurulu’nun konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“Batı Trakya Türk Azınlığı olarak Yunanistan’a emanet edilişimizin birinci asrını doldurmak üzereyiz. Bugüne kadar hiçbir azınlık milletvekili ve belediye başkanı azınlık kurum ve kuruluşlarını yıpratacak, rencide edecek ve siyasi malzeme yapacak kadar büyük bir gaflete düşmedi. Kısaca azınlığın yüzyıllık duruşunu ve dava çizgisini zedeleyecek tavır ve davranışlar içinde olmadı.

Bir asrın sonunda kendi politik emellerine ulaşmak için azınlığın yapı taşı olan kuruluşlarını ve o kuruluşların yöneticilerini toplum nezdinde alenen küçük düşürecek söylemlerde bulunarak, kendilerinin de üyesi bulundukları Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu ilke ve prensiplerini hiçe sayan, kendilerine yönelik yapılan uyarılarımızı dahi dikkate almayarak, kendi tercihleri doğrultusunda yol yürümek isteyen Rodop Milletvekili İlhan Ahmet ve Yassıköy Belediye Başkanı Önder Mümin ile artık hiçbir noktada yolumuzun kesişmediğini açık bir dil ile ifade ediyoruz.

24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile tüm hakları korunarak anavatan Türkiye tarafından Yunanistan’a emanet edilen azınlığımızın garantörü pek tabii olarak Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu sebeple adı ‘’anavatan’’dır. Zaman zaman anavatandan azınlığımıza üst düzey ziyaretler yapılır ve maruz kaldığımız haksızlıklar bu ziyaretçiler tarafından da dile getirilir. Hatta bizlerin yaşadığı mağduriyetleri emanet ettikleri ülkedeki temsilcilikleri vasıtasıyla takip ederler. Azınlık milletvekili ve belediye başkanı sıfatını taşıyan birilerini bu durum nasıl ve neden rahatsız eder?

Bu iki şahsın azınlıkla tüm duygusal bağlarını yitirmiş, kimliğimizin, mevcudiyetimizin ve istikbalimizin onlar için artık bir kıymet ifade etmediğini üzülerek müşahede etmekteyiz. Bu sebeple Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri 12 Haziran Pazar akşamı gerçekleştirmiş olduğu toplantıda Milletvekili İlhan Ahmet ve Belediye Başkanı Önder Mümin’in amaçlarıyla kuruluşumuzun hedefleri arasında bir uyumsuzluk olduğuna karar vererek, her ikisini de Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeliğinden ihraç ettiğini tüm azınlık mensuplarına ve kamuoyuna saygıyla duyurur.”

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

SUÇUMUZ TÜRK OLMAKMIŞ.

Bulgaristan‘da 1944-1989 yıllarında iktidarda kalan komünist rejimin ülkedeki Türk ve