Search
Close this search box.

İTN, GERB dışındaki partilerle hükümet kurma istişarelerine başlıyor

Mecliste basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Böyle Bir Halk Var Partisi (İTN) Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Filip Stanev ve İTN Milletvekili Stanislav Balabanov, İTN’nin yeni hükümet kurma konusunda GERB-SDS İttifakı dışındaki Mecliste yer alan diğer tüm partilerle görüşme gerçekleştireceğini açıkladılar. Onlar, davetiyelerin bugün (22.07.2021) Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı, BG Ayağa Kalk! Biz Geliyoruz! İttifakı, Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı ve Hak ve Özgürlükler Hareketi’ne gönderileceğini belirttiler. Görüşmeler önümüzdeki günlerde parlamento binasında gerçekleşecek.

Balabanov, demokrasinin anlamının bu olduğunu ve bu görüşmelerin Halk Meclisi binasında yapılmasının mantıklı olduğunu, Bulgaristan’ın istikrarlı bir hükümete sahip olması adına pratik olması gerektiğini açıkladı.

HÖH ile Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı arasındaki kavgadan endişeli olup olmadıkları sorusu üzerine Balabanov, Mecliste yer alan GERB dışındaki partilerin görüşünü almak için hepsini görüşmeye davet etmek zorunda olduklarını söyledi. Halkın görüşlerini dikkate aldıklarını açıklayan milletvekili, amaçlarının fikirleri tartışmak olduğunu belirtti. Halka açık olarak yapılacak partilerle görüşme saatlerinin de yakın bir zamanda netleşeceği anlaşıldı.

Stanev, önceki GERB hükümetine karşı yapılan protesto gösterisine katılan partilerin Mecliste çoğunluğu sağlamak için gerekli olan toplam 121 milletvekiline sahip olamadıkları için vatandaşların arzu ettiği istikrarı sağlamak adına bu görüşmelerin yapılması gerektiğini kaydetti. Aksi takdirde yeni hükümetin politikalarını gerçekleştiremeyeceğini belirten milletvekilinin ifadesine göre, hükümette yer alacak isimleri ve pozisyonları değil, hükümetin öncelikleri ve politikalarını müzakere edecekler.

Milletvekilleri, bu görüşmelerin gerçekten istikrarlı bir hükümetin kurulmasına yol açıp açmayacağı sorunu cevapsız bıraktılar. Stanev, son 12 yılda Bulgaristan’da olup biten her şeyden GERB’in sorumlu olduğunu belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

SREBRENİTSA SOYKIRIMI

1 Mart 1992’den 14 Aralık 1995’e kadar üç yıldan fazla

BOZKURT ve VAHŞİ BATI

UEFA, Euro 2024’ün 2. turunda Avusturya’ya karşı alınan galibiyetin ardından

ÇAMERYA SOYKIRIMI

Günümüzde “Güney Epir” olarak bilinen ÇAMERYA, Arnavutluk’un güneyi ve Yunanistan’ın