RUBASAM

Kalamata’da Birlikte Eğitecekler, Eğitilecekler

“Bu, hem İsrail’in hem de Yunanistan’ın çıkarlarına hizmet edecek uzun vadeli bir işbirliğidir.”


Türkiye ile Doğu Akdeniz’de anlaşmazlık içinde olan Yunanistan, İsrail’le bir savunma anlaşması yaptı.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin gerçekleştirdiği doğal gaz arama faaliyetleri nedeniyle Ankara ile kriz yaşayan Yunanistan, İsrail’le askeri alandaki işbirliğini genişletiyor. İsrail’le yeni bir savunma anlaşması yapan Yunanistan, aralarında Mora’nın Kalamata kentinde uluslararası bir uçuş eğitim okulunun açılmasının da bulunduğu yeni bir savunma anlaşması yaptı.

Bugün İsrail’in Atina Büyükelçiliği tarafından ilginç bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, İsrail ve Yunanistan arasında 20 yıllığına 1,68 milyar dolar değerinde Yunan Hava Kuvvetleri için Hava Kuvvetleri Okulu (eğitim merkezi) kurulması ve işletilmesi için anlaşmanın tamamlandığı ve kısa sürede imzalanacağı belirtiliyor.
Atina yönetimi, İsrailli savunma şirketi Elbit Sistemleri ile birlikte İsrail hava kuvvetleri için bir uçuş okulu kurulması planlanıyor. Bu kapsamda Yunanistan’ın İsrail’den 10 adet M-346 tipi eğitim uçağı satın alacak. İki ülke arasındaki anlaşmanın 1,5 milyar euro hacminde ve 20 yıllık bir süreyi kapsadığı belirtiliyor.

Anlaşma, on adet M-346 (Lavi) uçağının tedariğini, T-6 (Efroni) uçağının bakımını, simülatörlerin sağlanması, eğitim ve lojistik desteği içeriyor.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın imzasını taşıyan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:
“Bu anlaşma, Yunanistan ile geliştirmekte olduğumuz mükemmel ilişkileri yansıtıyor.”

“Bu anlaşma, Yunanistan ile geliştirmekte olduğumuz mükemmel ilişkileri yansıtıyor. Bu, hem İsrail’in hem de Yunanistan’ın çıkarlarına hizmet edecek uzun vadeli bir işbirliğidir. Her iki ülkede de yüzlerce iş imkanı yaratacak ve Akdeniz’de istikrarı teşvik edecek.

Bu projenin öne çıkarılmasında işbirliği ve Yunan hükümeti tarafından onaylanmasına katkılarından dolayı Yunanistan Milli Savunma Bakanı ve arkadaşım Nikos Panagiotopulos’a teşekkür ediyorum”.
Kaynak: İlhan Tahsin-Birlik haber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ