Search
Close this search box.

Karamantsi’de 1989 yılı Mayıs Olayları’nı anma töreni yapıldı

Haskovo (Hasköy) ili Mineralni Bani (Meriçler) İlçesine bağlı Karamantsi (Karamanlar) köyünde hafta sonu gerçekleştirilen köy şenliği kapsamında zorla isim değiştirme kampanyasına karşı direnişin gösterildiği 1989 yılı Mayıs Olayları’nı anma töreni de yapıldı.

Anma törenine konuk olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, “Bayram bitti, erken seçime hazırlanalım” dedi. Karadayı, “Birlik ve beraberlik içinde vatanımız Bulgaristan’da demokrasiyi savunmaya hazırlanalım. Yoldan geçenlerin bize kapıyı göstermesine izin vermeyelim” diye çağrıda bulundu. HÖH lideri, “Dün bir yerden geldiler, Anayasa’yı çiğneyerek siyasete girdiler ve buna rağmen bugün bize kapıyı gösteriyorlar. “Bize katılmıyorsanız, defolup gidin, kapı açık!” diye bize bağırıyorlar. Bu nedenle, birleşik ve güçlü bir şekilde Bulgaristan’da demokrasi ve özgürlüğü savunalım, bütün bu krizlerden sonra bugün içinde bulunduğumuz ülkedeki sorunları çözmeye yönelelim” diye çağrıda bulunarak, kalabalığa Dr. Ahmet Doğan’ın özel selamlarını iletti. Karadayı, “Dr. Doğan, sadece biz HÖH’lüler ve azınlıklar için özel olmakla kalmayıp, aynı zamanda Bulgaristan ve Balkanlar için de özel bir kişidir” diye belirtti. Siyasi lider, “Her yıl burada Bulgaristan’da demokrasi kahramanlarının anısı önünde saygıyla eğilmek için toplanıyoruz. Ancak 30 yıllık demokrasiden sonra Bulgaristan’da siyasal hayata demokrasi ve siyaset kavramlarını tanımlamakta zorlanacak olan insanların nasıl yerleştiğini görüyoruz. Bulgaristan’a özgürlük ve demokrasiyi biz getirdik. Ancak 30 yıllık demokrasiden sonra Halk Meclisi kürsüsünden böyle şeylerin olmadığı, bu insanların kendilerine zarar verdiğinin söylendiği noktaya geldik. Rezillik! İki yüzlü bir siyaset! Maalesef bu bir gerçektir” dedi. Karadayı, Brüksel ve Sofya’da farklı davranan bazı politikacıların iki yüzlülüğünü şöyle anlattı: “Brüksel’e Avrupa Parlamentosu üyesi olarak, AB üyesi olarak gidiyorlar ve Bulgaristan’dan tüm AP milletvekilleri AB’nin dil çeşitliliğini korumaya yönelik yasalarını onaylıyorlar. Bulgaristan’a gelince ise Bulgaristan’da yasalar dilleri yasaklıyor”. HÖH lideri, “Basın mensupları neden 2 Mayıs’tan sonra seçime hazırlanmamızı söylediğimizi sorduğu için ben cevaplayayım: Mübarek Ramazan ayındaydık, Ramazan’ın sonunda ise bayram kutlanır. Karanlık komünizm döneminde de öyleydi, sonra 1989 yılı, yani bayram geldi. İşte bu yüzden “Bayram gelsin, bayramlarımızı kutlayalım ve ardından seçimlere hazırlanalım” dedik”  diye açıklık getirdi.

Karadayı, “Çünkü bakanlar olarak bir yıldır hükümette yer alan hükümet yetkilileri var, resmi olarak hükümet beş aylık olabilir. Anayasa’yı ve ülkenin yasalarını ihlal ederek bu yola koyuldular ve bu güne kadar hep aynı şekilde devam ediyorlar. Birçok kriz yaşadığımız bir dönemde intikam peşinde koşmaya başladılar. Onlar insanların sorunlarını çözmek ve krizlerden çıkış yolu aramak yerine intikam peşinde koşuyorlar. Bir yıl boyunca onları izliyoruz. Krizleri derinleştiren kendileri, sorunları çözmek yerine yeni krizler yaratıyorlar. Öte yandan bize komşu olan bir ülkenin sorunu var, orada krizleri, enflasyon, fiyat artışından kaynaklanan krizi daha da derinleştiren bir savaş var. Bizler ise insanların sorunlarına çözüm aramak yerine intikamcılıkla uğraşıyoruz. Ülkenin sorunları böyle çözülmez” diye konuştu.

Kaynak: Kırcaali Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

SUÇUMUZ TÜRK OLMAKMIŞ.

Bulgaristan‘da 1944-1989 yıllarında iktidarda kalan komünist rejimin ülkedeki Türk ve