RUBASAM

KIBRIS SORUNUNUN BASLANGIÇ NOKTASI YUNANISTAN’DAKI EKONOMIK KRIZ”

Prof. Dr. Ata ATUN

Kibris Sosyal Bilimler Üniversitesi (KISBÜ) 24 Nisan tarihinde Kibris’ta Ingiliz Sömürge Çalistayi gerçeklestirildi.

Kibris Arastirmalari Merkezi tarafindan organize edilen ve KISBU ögretim görevlisi Asist. Prof. Zeki Akçam’in moderatörlügünü yaptigi çalistayda, KISBÜ ögretim görevlisi Doç. Dr. Nazim Beratli, Kibris Ilim Üniversitesi Mühendislik Bölümü Dekani Prof. Dr. Ata Atun ile Arastirmaci Yazar Ismail Bozkurt birer konusma yapti.


Çalistayda konusan Prof. Dr. Ata Atun, Ingiliz döneminde Ingiliz Döneminde Kibris’in kaderinde rol oynayan Yunanli Generaller ile Yunanistan’in Kibris sorunu üzerindeki etkilerini dile getirdi. Aleksandros Papagos’un, 1952-1955 arasinda Yunanistan basbakani olarak görev yaptigini anlatan Atun, Yunanistan’da ekonomik sorunlar büyüyünce, General Papagos hükumetinin karsi karsiya bulundugu ekonomik güçlükleri halkina unutturmak ve dikkatlerini baska tarafa çekmek için Kibris adasina yöneldiklerini kaydetti. Papagos’un, Ingiliz Koloni idaresine karsi Kibrisli Rumlarin baslattigi silahli tedhis hareketine her tür destegi verdigine dikkat çeken Prof. Dr. Ata Atun, sözlerini söyle sürdürdü: “Yunanistan’da siyasi karmasa ve iktidar mücadelesi devam ederken, 1951 yilinda ‘Yunan Canlanisi’ adli bir parti kuran Maresal Alexandros Papagos’un perde arkasindaki destegi ile Atina’da kurulan gizli ‘kurtulus’ komitesi, 2 Temmuz 1952 tarihinde Baspiskopos Makarios’un baskanliginda bir araya geldi. Toplantiya Yorgos Grivas, Yorgos Stratos, Loizidis kardesler, Kibris asilli General Papadopoullos, Albay Aleksopoullos, eski bir ‘X’ örgütü üyesi, bir hukukçu ve Atina Üniversitesi’nden iki profesör katildi. 19 Kasim 1952’de Yunanistan’da Kibris konusuna duyarli bir politikaci olan Papagos’un iktidara gelmesi, Enosis isteklerinin canlanmasina yol açti. Bunun yaninda, Ingiltere Disisleri Bakani Eden’in geçirdigi bir hastaliktan dolayi dinlenmek için Yunanistan’a gelmesi, Basbakan Papagos’a düsüncelerini Eden’e kabul ettirme firsatini verdi. Grivas Ekim 1952 tarihinde incelemelerde bulunmak üzere adaya gelmis ve Subat 1953 tarihine kadar tam bes aya yakin bir süre Kibris’ta kalarak Ingilizlere karsi silahli bir mücadelenin nasil yapilabilecegi konusunda incelemeler yapmisti. Küçük bir ülke olan Kibris’in arazi darligini dikkate alarak küçük gruplardan olusan biri sabotaj, digeri de dogrudan silahli çatismalara girecek iki ayri gerilla birliginin olusturulmasini Papagos’a ve Makarios’a önerdi. 13 Mart 1953 tarihinde yeniden bir araya gelen komite Yorgos Grivas’i resmen silahli mücadelenin komutani ilan edince silahli mücadele için dügmeye basildi.”


“RUM ISÇILER TASKINLIK YAPTI, TÜRKLER ISTEN ÇIKARILDI”

Kibris adasinda, 31 Mart 1955 tarihinde gece yarisindan sonra adanin çesitli kentlerinde ayni anda büyük puntolarla yazilan “INGILIZ ZULMÜNÜ BERTARAF ETMEK IÇIN MÜCADELEYI BASLATIYORUZ” pankartiyla birlikte 16 siddetli patlama meydana geldigini ve bu patlamalarin 1974 tarihine kadar çesitli araliklarla devam ettigini vurgulayan Kibris Ilim Üniversitesi Dekani Ata Atun, “Kibris adasinda barisin bozulmasina, silahli çatismalarin çikmasina, kan ve gözyasinin durmamasina neden olan üç kisiden ikisi maalesef Yunanli Generaller Maresal Alexandros Papagos ve Kibris’ta 15 Temmuz 1974 darbesine karar veren, Yunanistan topraklarini genisletmek açali Kibris adasini Yunanistan’a baglamak ve Enosis’i gerçeklestirmek azminde olan Tuggeneral Dimitrios Ioannides’dir” dedi.

Tüm bunlara ragmen Rumlarin ve Yunanlilarin Ingilizlerden sürekli destek aldiklarini animsatan Atun,1955-1960 yillari arasinda taskinlik yapan ve olay çikaran Rum isçileriyle birlikte hiçbir olaya karismayan, islerini aksatmayan Türk isçilerinin de “isçiler arasinda ayrim yapilamayacagi” gerekçesiyle Ingiliz Yönetimi tarafindan isten çikarilmasini örnek gösterdi. Kibris sorununun temelindeki Ingiliz ve Yunan etkilerine dikkat çeken Atun, Kibris Cumhuriyetinin kurulusuna kadar adada bulunan Ingiliz Yönetiminin, bir yandan Rumlara “siz çogunluksunuz, yönetim sizin hakkiniz” derken Türkiye yönetimine de “Kibris adasi ile Türkiye’nin arasi 60 mil, burasi size düser, haklarinizi arayin” diyerek ikili oynadigini sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ