Search
Close this search box.

Kıbrıs’a Yeni Bir Komite “İcat” Ettiler

Yunanistan’da, “Kıbrıs’ta Kıbrıs-Yunanistan Dostluk ve Destek Komitesi” kuruldu.

Yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan’da kurulan Komitenin, Kıbrıslı Rumlara destek amaçlı kurulduğu belirtiliyor.

Komite duyurusunda, Yunanistan ve Kıbrıs’taki her vatandaşı girişime katılmaya ve iki devlet ( Yunanistan ve Güney Kıbrıs) ve iki halk arasındaki dostluğu, işbirliğini güçlendirme çabalarına yardımcı olmaya davet ediyor.

Yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“Bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti devletinin kuruluşunun üzerinden 60 yıl geçti. Tüm bu yıllar boyunca, özellikle 1974 Türk işgalinden sonra gidişatını ve hayatta kalması için karşılaştığı zorlukları ızdırap ve endişe ile izliyoruz.

Kıbrıs için girişimimiz, vatanseverlik ve sorumlulukla Kıbrıs sorununun adil çözümüne, Türkiye’nin işgal ettiği toprakların kurtarılmasına ve adanın yeniden birleştirilmesine katkıda bulunmayı, Kıbrıslı Türkleri fethedenin çizmesinden kurtarmayı, Kıbrısı uluslararası düzeyde güçlenmeyi amaçlamaktadır.

Kıbrıs’ta, Kıbrıs Rum Dostluk ve Destek Komitesi’nin kurulmasının her zaman olduğu gibi bugün daha da gerekli olduğuna inanıyoruz. Helenizm için zor zamanlarda, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Yunanistan’dan koparılmasını ve izolasyonunu metodikleştirdiği bir zamanda, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni daha da baltalamaya çalıştığı bir zamanda, hala topraklarının büyük bir bölümünü işgal ediyor ve denizlerinde var olmayan hak iddia ediyor, Yunan toplumu karşı tepki göstermelidir. Helenizmin sürekli küçülmesini ve Kıbrıslı Türklerin, Ermenilerin, Latinlerin ve Marunilerin haklarını arayanlardan bölgede barış ve güvenliği bozmak için pusuda bekleyen tehlikeleri fark ederek gerekli desteği sağlayarak Kıbrıs’ın yanında olmak gerekli.

Yunanistan ve Kıbrıs’taki her vatandaşı girişimimize katılmaya, iki devlet ve iki halk arasındaki dostluk, işbirliği, daha iyi iletişim ve koordinasyonu güçlendirmeye yönelik çabalarımızı desteklemeye çağırıyoruz. Her iki tarafın tarihi ve ortak çıkarlarının bilgisi ve anlayışında.

Açıkça iddia ederek, bugün yaşadığımız ve devam eden Türkiye’nin tahriklerine karşı savaşmaya devam etmek için: Kıbrıs sorununun BM ve AB yetkililerinin kararları temelinde çözülmesi. Anakronik garanti rejiminin kaldırılması ve Türk askeri işgal birliklerinin geri çekilmesi. Tüm Kıbrıslıların demokratik ilkelerine ve insan haklarına tam saygı. Ancak o zaman kalıcı barış, gerçek uzlaşma ve hala devam eden yaraların iyileşmesi olacaktır.

Komisyon, iki ülke ve halklar arasındaki dostluğu güçlendirmek isteyen Kıbrıs’a destek olmak isteyen her vatandaşa açıktır. Komisyon, iki halk arasındaki ilişkilerin demokratik olarak güçlendirilmesini istiyor.”

Yaklaşık 50 kişiden oluşan Komitenin kurucularının başında Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın yanısıra, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’tan eski Bakanlar, Rektörler, Hukukçular, emekli Subaylar, emekli Büyükelçiler ve öğretim görevlileri yer alıyor.

Kaynak: Birlik Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER