RUBASAM

Kosova ve Sırbistan, Başmüzakereciler Düzeyde Bugün Bir Araya Geliyor

Kosova ve Sırbistan heyetleri arasında, başmüzakereciler düzeyinde bugün yapılacak görüşme, Başbakan Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in 15 Haziran’da gerçekleştirdiği görüşmeden bu yana ilkini teşkil edecek.

Daha önce bu tür toplantılar teknik düzey görüşmeler adlandırıldıysa da, ancak şimdi AB’de tüm bu görüşmelerin siyasi nitelikte olduğu belirtiliyor.

Avrupa Birliği’nin diyalog özel elçisi Miroslav Lajçak da konuyla ilgili sosyal medyadaki açıklamasında,”Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine yönelik görüşmelerdeki her şey derinden siyasi, hiçbir şey teknik değil.””dedi.

Kosova ve Sırp heyetleri arasındaki bugünkü görüşme ayrıca, bu ayın sonunda gerçekleşmesi beklenen Kurti ile Vuçiç arasında yapılacak yeni görüşmenin hazırlığını teşkil edecek.

Sırp heyeti başkanı Petar Petkoviç de, bugünkü görüşmelerde Kosova’da Sırp çoğunluklu Belediyeler Birliği’nin kurulmasına ilişkin anlaşmanın uygulanmaması hakkında konuşacağını duyurdu.

Avrupa Birliği de, Sırp Çoğunluklu Belediyeler Birliği’ni öngören anlaşma da dahil olmak üzere, diyalog sürecinde varılan anlaşmaların uygulanması gerektiğini yinelemeye devam ediyor.

Bunun için AB, Meclis’in daha önceki bir kararında olduğu gibi, bu anlaşmanın uluslararası bir yükümlülük olarak üstlenildiği gibi, Kosova’dan bu anlaşmanın nasıl uygulanacağına dair bir teklifte bulunmasını bekliyor.

Ancak hükümetimiz. Kosova’da tek etnik gruptan oluşan bir birliğin olamayacağı gerekçesiyle anlaşmanın uygulanmasına karşı çıkmaktadır.

Hatırlatalım, Avrupa Birliği’nin arabuluculuğunda Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog 2011’de başladı.

Kaynak: Kosova Haber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ