RUBASAM

Kosova ve Sırbistan Mutabık Kalırsa, Karşılıklı Tanıma Olmadan Anlaşma Mümkün

AB Özel Elçisi Miroslav Lajcak ile beraber  Belgrat’ta ve daha önce Priştine’de üst düzey yetkililerle görüştükten sonra Sırp basınına verdiği bir demeçte ABD’nin Kosova-Sırbistan Diyalogu Özel Elçisi Metthew Palmer, “her iki tarafın da ciddi bir şekilde diyaloga girmeye hazır olduğu anlamında” bugün bir anlaşmaya daha yakın olduklarını açıkladı.

“Biz sadece karşılıklı tanımanın bu meseleye son vereceğine inanıyoruz. Geleceğe dair vizyonumuz var. Sırbistan ve Kosova’nın Avrupa Birliği’ne tamamen entegre olmaları, Avrupa ailesine üye olmaları gerektiğine inanıyoruz. Birbirini tanımayan iki ülke AB üyesi nasıl olabilir? Onun için karşılıklı tanıma her iki tarafa da Avrupa’nın yolunu tamamen açar. Bu nedenle, Birleşik Devletler olarak tam karşılıklı tanımayı, entegrasyonu sağlamanın en iyi yolu olarak görüyoruz. İdeal şartlarda bu karşılıklı tanımanın gelecekteki normalleşme anlaşmasının merkezinde olması gerektiğine inanıyoruz.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu ABD özel temsilcisi Metthew Palmer.

“Amacımız tarafları birlikte oturmaya teşvik etmek, kırmızı çizgilerinin neler olduğunu, yapabileceklerini ve yapamayacaklarını göstermek. Gündemi olduğu gibi, sonucu da biz belirlemiyoruz. Tüm süreci taraflar yönetiyorlar. Onlar için neyin normal, yoksa şimdikinden daha normal bir ilişki mi olduğuna karar vermek, Belgrad ve Priştine’ye kalmış bulunuyor.” diye belirtti Palmer.

Daha önce ortaya çıkan ve Batı Balkanlar’ın sınırlarında değişiklik öngören “non-paper” belgelerden de söz eden Palmer, bu belgelerin herhangi bir ilgiyi hak etmediğini ve önemli olmadığını ifade etti.

Kaynak: Kosova Haber

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ