Search
Close this search box.

Kosova’ya Akıllı Savcılar ve Bilgili Hakimler Lazım

Başbakan Albin Kurti, savaştan 22 yıl sonra ve gıyabında savaş suçlularının yargılanmalarını mümkün kılan Ceza Muhakemesi Kanunu’nda yapılan değişiklikten iki yıl sonra, savaş suçlarının soruşturulması ve yargılanmasının, kurumlar ve adalet sistemimizin hala sessizliğini teşkil ettiğini ifade etti.

Başbakan Albin Kurti konuyla ilgili sosyal medyadaki paylaşımında, Meclis’in Ceza Muhakemesi Kanununu değiştirmesinden iki yıl geçtiğini ve bu kanunun savaş suçlularının gıyaben yargılanmalarını mümkün kıldığını kaydetti.

\”Savaştan 22 yıl sonra ve bu tamamlama-değişiklikten iki yıl sonra, savaş suçlarının soruşturulması ve yargılanması, kurumların ve adalet sistemimizin hala sessizlik konusunu teşkil ediyor. Savaş esnasında işlenen suçlarının ele alınmasına öncelik veren Hükümetimiz, savaş suçlularının gıyaben yargılanmaları için adalet kurumlarının çalışmalarını kolaylaştırmak adına gerekli değişiklikleri tekrar yaptı. Özel Savcılık bünyesinde de savcı sayısını artırmak için çalışıyoruz. Bu arada, Kosova’da Savaş Sırasında İşlenen Suçlar Enstitüsü’nün kurulmasıyla, nihayet Sırbistan’ın ülkemizdeki suçlarına ilişkin net ve eksiksiz belgelere sahip olacağız. Kosova’ya aktif ve akıllı savcılar ve etkili ve bilgili bir hakimler lazım. \” diye belirtti Başbakan Kurti.

Kaynak: Kosova Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

BAĞIMSIZ  KOSOVA 

Ortaçağ Sırp Krallığı’nın kurulduğu ve yıkıldığı yer olan Kosova, 1389’da