Search
Close this search box.

Kurti: Sırp-Rus Müttefikliği Batı Balkanlar İçin Tehlike


Çarsamba, 18 Mayıs 202221:45:46

Kurti: Sırp-Rus Müttefikliği Batı Balkanlar İçin Tehlike

Çarsamba 18 Mayıs 2022 15:30

ABD temasları dahilinde Başbakan Albin Kurti, Washington’da Temsilciler Meclisi Kuralları Komitesi’nin başkanı da olan Kongre Üyesi Jim McGovern ile bir araya geldi.

Görüşmenin başında Kosova’nın bağımsızlığı ve devlet inşasında büyük katkılarından dolayı Kongre üyesi Jim McGovern’e teşekkür eden Başbakan Albin Kurti, Hükümet’in bir yıllık çalışmalarında elde edilen sonuçlar, Hükümet’in hedefleri, planları ve öncelikleri hakkında muhatabını bilgilendirdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgali ve müdahalesinin de ele alındığı görüşmede Başbakan Kurti, Kosova Hükümeti’nin ABD ve AB’nin yanında yer alarak Rusya Federasyonu’na yaptırımlar uygulayıp Ukrayna’ya yardım ve destek sunmakla acil tepki verdiğini vurguladı.

Batı Balkanlar’ın istikrarsızlaşması için oluşturulabilecek tehlikeye dikkat çeken Kurti, bunun nedenini Sırbistan’ın Rusya ile, özellikle de askeri, güçlü bağlarının teşkil ettiğini değerlendirdi.

Başbakan Kurti, Kosova’da NATO’nun mevcudiyeti ve ABD’nin ülkemizde büyük bir askeri üssü bulundurmasının, bizi güvende hissettirmesine rağmen, Kosova’nın NATO üyeliğini hızlandırılmasının Batı Balkanlar’daki güvenlik tehdidini büyük ölçüde azaltacağını ve Avrupa’da güvenlik ile barışı güçlendireceğini ifade etti.

Kaynak: Kosova Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

SUÇUMUZ TÜRK OLMAKMIŞ.

Bulgaristan‘da 1944-1989 yıllarında iktidarda kalan komünist rejimin ülkedeki Türk ve