Search
Close this search box.

Kurti ve Vuçiç’in El Sıkışacağı Üçüncü Görüşme Berlin’de

Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Başkanı Aleksandar Vuçiç’in bir araya geleceğri üçüncü görüşme yakında Almanya başkenti Berlin’de gerçekleşecek.

Avrupa Birliği’nin Kosova-Sırbistan Diyalogu Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak’ın da geçenlerde duyurduğu, Başbakan Albin Kurti ve Sırbistan Başkanı Aleksandar Vuçiç arasında görüşme Berlin’de gerçekleşecek.

Lajçak bu zirveyi, bir hafta önce Belgrad’a yaptığı sürpriz ziyarette duyurdu.Şimdi de bu görüşmenin önümüzdeki hafta gerçekleşeceği teyit edildi.

Kosova ve Sırbistan liderleri bir araya gelmeden önce, 4 Mayıs Çarşamba günü Almanya Başbakanı Olaf Scholz tarafından ayrı ayrı kabul edilecekler.

Almanya Başbakanı Scholz, Berlin’deki karargahında Başbakan Albin Kurti ve ardından Sırbistan Başkanı Aleksandar Vuçiç ile görüşecek.

Federal Almanya Başbakanlığı’nın resmi açıklamasına göre, Almanya Başbakanı Scholz’un Kosova ve Sırbistan liderleriyle ayrı ayrı gerçekleştireceği görüşmelerin konuları: Kosova-Sırbistan diyalogu, Rusya’nın Ukrayna işgaline karşı tutumun koordinasyonu ve ikili ilişkiler olacak.

Almanya Şansölyesi Scholz’un Kosova ve Sırbistan liderlerini ayrı ayrı kabul edeceğini, Alman Hükümeti sözcü yardımcısı Wolfgang Büchner de dün (29.04.2022) Berlin’de Alman Hükümeti’nin olağan basın toplantısında açıkladı.

Büchner ayrıca Başbakan Kurti ile Sırbistan Başkanı Vuçiç’in 4 Mayıs akşam saatlerinde, Berlin’de  Şansölye Scholz’un daveti üzerine Berlin’e gidecek AB diyalog arabulucusu Miroslav Lajçak tarafından düzenlenecek bir görüşmede bir araya geleceklerini de bildirdi.

Bu, Kurti ve Vuçiç arasındaki üçüncü buluşma olacak. Sonuncusu Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Josep Borrel ve AB diyalog özel elçisi Miroslav Lajçak’ın arabuluculuğunda geçen yıl Temmuz ayında Brüksel’de yapılmıştı. Bu toplantı da herhangi bir anlaşma yapılmadan sona ermişti.

15 Haziran 2021’de Brüksel’de yapılan ilk Kurti-Vuçiç toplantısı, ses tonlarının yükseldiği büyük çekişmeler ve anlaşmazlıklarla geçmişti. Sırp tarafında en çok konuşulan konulardan biri Sırp çoğunluklu belediyeler birliğinin kurulması oldu.
Kurti, “tek etnik gruptan oluşan birlik olmayacak” ve “Bosna-Hersek senaryosunun tekrarına izin verilmeyecek” açıklamasında bulunmuştu.

Kurti, bu toplantıda, Birlik yerine Sırbistan’daki Arnavutlar ve Boşnaklara benzer şekilde, Kosovalı Sırplar için bir Ulusal Konsey’in kurulmasını teklif etmişti.

Kaynak: Kosova Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER