Search
Close this search box.

Kurti’den NATO ve AB’ye: Üyeliliğimizi Kolaylaştırın

Başbakanı Albin Kurti, Fransız ‘AFP’ Haber Ajansı’na verdiği röportajda, Ukrayna’daki Rus işgalinin Avrupa Birliği ve NATO’yu bir adayın kabul edilmesi sürecini kolaylaştırması ve hızlandırması gerektiğini söyledi.

Başbakan Albin Kurti, Ukrayna’daki durumun şok edici olduğunu, ancak şaşırtıcı olmadığını söyledi.

“Durum şok edicidir. Neler olduğuna inanmak zor – ama kimse şaşırdığını iddia edemez” dedi Kurti.

Kurti, Avrupa Birliği ve NATO’ya Batı Balkanlar’daki doğu kanadını güçlendirme ve ittifaka daha hızlı katılımlarını sağlama çağrısında bulundu.

“Acil durumlarda normal davranamayız.Dolayısıyla AB ve NATO’ya katılım eski yöntemlerle yapılamaz. Hem NATO’nun hem de AB’nin başkenti olarak Brüksel’in Batı Balkanları genişletmenin yeni bir yolunu yeniden düşünmesi zorunludur.”diye belirtti Kurti.

Kosova daha şimdiden bazı üye devletlerin NATO ve AB üyeliği için desteğini aldı, ancak tanımayan devletler engel olarak görülüyor. Bölgeden Makedonya, Karadağ, Arnavutluk ve Sırbistan AB’ye katılım sürecinin farklı aşamalarındalar.

Başbakan Kurti bu röportajında Rusya Başkanı Vladimir Putin’i öngörülemez bir olarak nitelendirirken Putin’in barışın değil, savaşın lideri olduğunu söyledi.

Kurti, Putin’in Batı Balkanlar’da kontrol ettiği aktörleri de kullanacağını kaydetti.

“Yeni çatışmaları hedefledikleri için genelde Batı Balkanlar ve özellikle Kosova risk altındadır. Geçmişte, Rusya Başkanı ayda bir kez bizden bahsederdi. Şimdi haftada birkaç kez bizden bahsediyor.” şeklinde konuşan Başbakan Albin Kurti, Sırbistan ve Sırbistan Başkanı Aleksandar Vuçiç’le yakın ilişkileri olan Putin’in teşkil ettiği riske dikkat çekti.

Kaynak: Kosova Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

T E Ş E K K Ü R L E R

 K. Makedonya Kalkandelen ALACA CAMİ Maketinin yapım aşaması ve Miniatürk’te