RUBASAM

Lağvedilen 6 + Parlamenter Grubu 1 Ay İçerisinde Yeniden Oluşturulacak

Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı Fikrim Damka, 1 milletvekilinin ayrılması sonucu lağvedilen 6 + Parlamenter Grubu’nun yeniden oluşturulması çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Kosova Meclisi’nde 6 + Parlamenter Grubu’ndan Gora milletvekili Adem Hoxha’nın ayrılması ve Sırp Listesi’ne katılımından sonra 5 milletvekili ile kalan grup lağvedildi.

Kosova Meclisi’nde grup kurmak için en az 6 milletvekilinin bir araya gelmesi gerekiyor. Türk Boşnak ve Roman milletvekillerin bir araya gelmesiyle oluşturulan 6+ Parlamento Grubu, milletvekili Adem Hoxha’nın ayrılmasından sonra lağvedilen grubun yeniden oluşturulması çalışmaları başlatıldı.

KDTP Genel Başkanı ve Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim Damka, 6+ Parlamento Grubu’nun yeniden oluşturulması için görüşmeler gerçekleştirdiklerini bildirdi:
“Bir Aşkali milletvekilin Meclis’e dahil olması gerekiyor. Onu gruba dahil ederek yeniden çoğunlukta olmayan topluluklar milletvekillerinden oluşan 6+ Parlamento Grubu’nu yeniden oluşturacağız. Bu süreç en az bir ay kadar sürecek, bu arada koalisyon ortaklarımız LDK veya Nisma milletvekilleri komisyonlarda milletvekillerimizin yerini alacak. Grubu oluşturduktan sonra yeniden bu görevleri devralacağız. Bu geçiş bir süredir ve önümüzdeki günlerde 5 milletvekili bir araya gelip durumu değerlendireceğiz.”

Dün Kosova Demokratik Birliği (LDK) Başkanı İsa Mustafa ile görüştüklerini söyleyen Fikrim Damka, 6+ Parlamento Grubu lağvedilmesi konusu yanı sıra güncel siyasi durumu da değerlendirdiklerini belirtti:
“Görüşmede Parlamento çalışmaları ve 6 + Parlamenter Grubu lağvedilmesinden sonra koalisyonda çalışma şeklimizin nasıl sürdürüleceği konusunu istişare ettik. Tabi son güncel konuları da görüştük. Önümüzde Cumhurbaşkanı seçimi var, Hükümet’in gidişatı malum… Bunlar Aralık ayında çözüm bekleyen konular. Koalisyon ortakları olarak bir çözüm üstünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çözüme varılırsa Cumhurbaşkanı seçilecek, bulunmazsa erken parlamento seçimlerine gidilecektir.” Kaynak:Kosovahaber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ