Search
Close this search box.

Milli Şehit Urfa Mutasarrıfı NUSRET Bey’i Rahmetle Anıyoruz

Vatanımızda gözü olan emperyalistlerin baskıları sonucu, Nemrut  Mustafa Paşa  Divanı tarafından  Ermeni iftrilarına istinaden  5 Ağustos 1920’de İstanbul’da asılarak idam edilen Urfa Mutasarrıfı KAYMAKAM Yanyalı NUSRET Bey’i   rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhun şad, mekanın cennet olsun aziz şehit. Senin aziz hatıranı ilelebet yaşatacağız.

Süheyl ÇOBANOĞLU (RUBASAM Bşk.V.)

Mesut BAŞKIR (RUBASAM Bşk.)

İftira edilen, bu şerefli ve namuslu Türk evladının arkasında bıraktığı yetimlere kalan parası, yamalı pantolonundan çıkan 1 liraydı!
Yanyalı Nusret Bey idam edilmesinden önce eşi Hayriye Hanım’a ve kardeşi Cevdet Bey’e mektup yazmıştı. Kardeşine yazdığı mektupta Yanyalı Nusret Bey şöyle vasiyet ediyordu:
“Küçük çocuklarımı, zevcemi yalnız ve pek fakir bırakıyorum. Beş gün sonra yiyecekleri bile kalmayacaktır. Allah aşkına sokaklarda bırakma. Validesi çocuklarımın terbiyesine baksın. Babaları mücrim değil, şehittir. İşte son nefesimde hiçbir şeyden korkmayarak vicdanımdan kopup gelen şu ifadelerimi sana iblağ ediyorum. Vatanım yaşasın, elbet bir gün gelir hesabı sorulur. Masumların ahı büyüktür.
Bir masumun kanıyla oynayan şu Mustafa Paşa’nın hainane hareketleri bu dünyada kendisine kar kalacak mı? Sabır tavsiye eder ve aileme sefalet çektirmemenizi rica ederim. Bilirim, senin de halin müsait değildir. Fakat ne yapalım, senden başka kimsem yok. Elveda kardeşim, hakkınızı helal ediniz.”

Sosyal Medyada Paylaş
Süheyl ÇOBANOĞLU
Süheyl ÇOBANOĞLU
RUBASAM Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER