Search
Close this search box.

Moldova Cumhuriyeti’nin yeni bir Yöneticisi var. Başbakan Dorin Recean hükümet ekibini takdim etti. Bakanların yüzde 40’ı kadın

Moldova Cumhuriyeti’nin yeni Başbakanı Dorin Recean, hükümet ekibini atadı. Yeni kabinede dört yeni bakan var. Eski Başbakan Yardımcısı Andrei Spînu artık yürütmenin bir parçası değil.

Moldova Cumhuriyeti’nin Başbakan adayı Dorin Recean hükümet ekibini seçti ve Perşembe öğleden sonra Parlamento’da programını sunması bekleniyor, ardından yeni yürütmenin göreve başlama oylaması yapılacak.

Natalia Gavriliţa’nın geçen Cuma günü Başbakanlık görevinden istifasını sunmasının ardından Modova Cumhuriyeti’nin yeni bir hükümeti olacaktı ve görevinin esas olarak ekonomik olduğunu ve şimdi odak noktasının güvenlik olduğunu vurguladı.

Yeni Bakanlar

Yeni Hükümetin dört yeni bakanı var . 15 kabine üyesinin altısı kadın. Eski Başbakan Yardımcısı Andrei Spînu artık yeni yürütmenin bir parçası değil.

Enerji alanı artık Altyapı ve Bölgesel Kalkınma Bakanlığı’nın bir parçası olmayacak. 2010 ve 2014 yılları arasında Ulusal Enerji Düzenleme Ajansı’nın (ANRE) genel müdürlüğünü yürüten Victor Parlicov’un başkanlık edeceği ayrı bir Enerji Bakanlığı olacak. Altyapı Bakanı, kamu kurumunun şu anki genel sekreteri olan Lilia Dabija olacak. Geçmişte Dünya Bankası da dahil olmak üzere birçok uluslararası kuruluşta uzman olarak çalıştı.

Veronica Sirețeanu-Vragaleva yeni Maliye Bakanı oldu. Ekonomi alanında da lider konumlarda bulundu ve aynı zamanda bakanlıkta devlet sekreteriydi.

Veronica Mihailov-Moraru yeni Adalet Bakanı oldu. 2021’den itibaren aynı bakanlıkta dışişleri bakanıydı. Mesleği avukatlık ve Barolar Birliği Ruhsatlandırma Komisyonu başkanıdır.

“Bugün Kişinev’de yeni hükümet için oylama yapılıyor. İçişleri, Finans ve Adalet departmanları dahil olmak üzere %40 kadın. Yapısal değişim: Pozisyonda çok iyi bir uzmanla bir Enerji Bakanlığı oluşturuldu”, dedi siyasi analist Sorin Ioniță.

Portföylerini koruyorlar

Eski kabineden on bakan portföylerini düzenledi. Böylece, Alexei Buzu Çalışma Bakanı olmaya, Ala Nemerenco Sağlık Bakanı olmaya, Dumitru Alaiba Ekonomi Bakanlığındaki koltuğunu korumaya ve Anatol Nosatîi Savunma Bakanı olmaya devam edecek.

Ayrıca, Vladimir Bolea Tarım Bakanı olarak kalacak, Rodica Iordanov Çevre, Anatolie Topală Eğitim Bakanı ve Nicu Popescu, Ala Revenco ve Sergiu Prodan Dış, İç ve Kültür portföylerini koruyacak.

Moldova.europalibera.org’a göre, Oleg Serebrean yeniden bütünleşmeden sorumlu başbakan yardımcısı olmaya devam edecek ve Tarım Bakanı Vladimir Bolea da başbakan yardımcılığı koltuğunu devralacak .

Simona Suciu

Kaynak: evz.ro

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER